původ a význam příjmení Bauer

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se trochu podrobněji dozvědět význam a původ příjmení Bauer, děkuji mockrát za objasnění, s pozdravem Jakub Šofr.

Odpověď

Dobrý den, pane Šofre,

příjmení Bauer (sedlák) je velmi jednoznačné a vytváří celou škálu příjmení z něho odvozených. Zajímavé je, že v hornostředoněmčině se užíval i tvar bûre či bûr, což znaméná též sedlák. Z příjmení Bauer se vyvinula příjmení Baur, Pauer, Paur, Pour, Power, Pover, Bawer, Buhr, Bůhr. U příjmení Bayerle (Bajerle), Beyerle (Bejerle), Peyerl (Pejerl), Peyerle (Pejerle) jde patrně zdrobnělinu ,buď jména Baier (Bavor), nebo Bauer. (viz Beneš, J.: Německá příjmení u Čechů. 1. sv. S. 243-244)

Použité zdroje

BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J. E. Purkyně, 1998. ISBN 80-7044-212-3.