Původ a význam místního názvu

Text dotazu

Přesná formulace dotazu: Dobrý den. Potřeboval bych vědět z čeho a kdy
vznikl název "VARADOV". Jde o detašovanou část obce Líšnice v okrese
Praha-západ.Jinak má také označení - Jiráskova čtvrť.

Odpověď

Dobrý den,
bohužel, v České republice zatím nebyla vydána publikace, která by mapovala všechna místní jména v ČR. Jediným uceleným dílem, které mapuje místní jména obcí v Čechách, je pětisvazková publikace Dr. Antonína Profouse: Místní jména v Čechách. Na toto dílo navázali L.Hosák a R.Šrámek dílem: Místní jména na Moravě a ve Slezsku. V současné době se připravuje také podrobný slovník pomístních jmen v Čechách (s názvem: Slovník pomístních jmen v Čechách). Zatím vyšly jeho první tři díly (sv. I. (A). 2005., sv. II.
(B-Bau). 2006, sv. III. (Bav-Bíd). 2007).
Prozatím tedy nemáme k dispozici publikaci, která by nám pomohla ozřejmit místní název "Varadov". V knize A.Profouse jsme nalezli vysvětlení pouze pro název obce Líšnice: "Pův. jm. Léščnice vzniklo substantivující příponou -icě
- ica z adj. léščná, t. voda (tekoucí mezi lískovím) nebo hora (tj. les,háj) porostlá lískovými keři."
PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : Jejich vznik, původní význam a změny. Díl II, CH-L. 1. vyd. Praha : Č. akad. věd. a umění, 1949. s.634.

Historií obce Líšnice se zabývá kniha: BOHÁČ, Zdeňek: Líšnice v minulosti a současnosti, 2. rozšířené vydání z r. 1995. 95 s. V Národní knihovně exemplář daného díla bohužel nevlastníme. (Nabízí jej například knihovna Historického ústavu v Praze, či katalog Univerzity Karlovy).  Obrátit se můžete také na správu samotné obce Líšnice. Je možné, že zde budou o místních jménech obce vědět více.
S jazykovým rozborem jména by Vám mohli pomoci pracovníci Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR:
http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna