půst v různých náboženstvích, fénické náboženství

Text dotazu

Dobrý den, zajímá mne půst v judaismu, islámu, křesťanství, náboženství starého Kanaanu, prípadně Fénické náboženství.

Odpověď

Dobrý den, vašich několik dotazů na půst v různých náboženských systémech jsme shrnuli do jedné odpovědi. Služba Ptejte se knihovny: http://www.ptejteseknihovny.cz/ poskytuje především bibliografické a faktografické informace. Navíc v podmínkách služby najdete bod týkající se vypracovávání školních prací, zní: "Nežádejte od nás, abychom vypracovali vaše referáty, úkoly a jiné školní úkoly. Rádi vám ukážeme, jak vyhledat literaturu k danému tématu, uvedeme základní tituly z našich fondů, ale nečekejte více". Bohužel Vaše dotazy mají charakter seminární práce. Pokud se jedná pouze o Váš osobní zájem, jistě se i v tomto případě spokojíte s doporučenou literaturou k tématu. V případě Vašeho osobního zájmu o dané téma jistě oceníte i další zajímavé informace, které knihy skýtají.

Půst v judaismu se drží především ve dnech smutku a pokání. Přehled svátků a událostí, při kterých se půst v judaismu dodržuje, naleznete pod heslem "půst" v knize:
*  Judaismus, křesťanství, islám. 2.vyd., podstatně přeprac. a rozš. Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2003.  ISBN 80-7182-165-9 (váz.) (v části věnované judaismu ).
Samotné svátky a události v judaismu jsou dále podrobně popsány například v publikacích:
*  DIVECKÝ, Jan.Židovské svátky : [kalendářem od Pesachu do Purimu]. 1. vyd. Praha : P3K, 2005.ISBN   80-903584-3-8
* KIRSTE, Reinhard. Svátky světových náboženství. 1.vyd. Praha : Vyšehrad, 2002.ISBN   80-7021-588-7
* KUNETKA, František. Židovský rok a jeho svátky : "Budeš se radovat před Hospodinem, svým Bohem" (Dt 16,11). 4. vyd. Olomouc : Univerzita Palackého, 2001. ISBN 80-244-0356-0 (brož.)
* NEWMAN, Ja’akov. Judaismus od A do Z : slovník pojmů a termínů. 1. vyd. Praha : Sefer, 1992. ISBN 80-900895-3-4 (váz.)
*  The Oxford dictionary of the Jewish religion. New York : Oxford University Press, 1997. ISBN 0-19-508605-8 (váz.)

V islámu je půst (sawm) v měsíci ramadánu jedním ze základních pilířů víry. Z jakých pasáží Koránu vychází a jaká pravidla se v měsíci ramadánu dodržují, popisuje kniha:
* KROPÁČEK, Luboš. Duchovní cesty islámu. 4. vyd. Praha : Vyšehrad, 2006. ISBN 80-7021-821-5 (váz.).
Dále existují encyklopedie Koránu:
* Encyclopaedia of the Qurān / Jane Dammen McAuliffe, general editor. Leiden : Brill, 2001-2006.( 6.svazků)
* The Quran : an encyclopedia / edited by Oliver Leaman. London : Routledge, 2006. ISBN 0-415-32639-7 (váz.) O súfismu vyšly například knihy:
* VITRAY-MEYEROVITCH, Eva de. Rúmí a súfismus : úvod do islámské mystiky. 1. vyd. Bratislava : CAD Press, 1993
* NASAFÍ, ’Azīz al-Džīn ibn Muhammad. Průvodce poutníka na cestě za nejzazším cílem : úvod do súfismu. 1.vyd. Praha : Volvox Globator, 2007. ISBN 978-80-7207-634-5 (brož.)
* LINGS, Martin. What is sufism? 1st publ. Berkeley : University of California Press, 1975. ISBN 0-520-02794-9 (váz.)

Přehled pasáží v Novém zákoně, které se týkají půstu, přinášejí například slovníky:
* Nový biblický slovník. 1. vyd. Praha : Návrat domů, 1996. ISBN 80-85495-65-1 (váz.)
* NOVOTNÝ, Adolf. Biblický slovník. 1.sv:A-P. 3. vyd. Praha : Kalich, 1992
* Encyklopedie Bible. 2.díl: M-Ž. 1. vyd. Bratislava : Gemini, 1992. ISBN 80-85265-30-3 (váz.) Dané pasáže můžete dohledat v textech Nového zákona:
* Nový zákon : ekumenický překlad. Praha : Česká biblická společnost : Evangelická církev metodistická, 2003. ISBN 80-85810-34-4 (Česká biblická společnost : brož.); 80-85013-74-6 (Evangelická církev metodistická : brož.)

Kromě otázek na půst jste zaslal i dotaz na náboženství v oblasti starého Kanaánu. K dané otázce Vám můžeme doporučut literaturu:
Například:
* HELLER, Jan. Starověká náboženství : Náboženské systémy starého Egypta, Mezopotámie a Kenaanu. 2., nezm. vyd. Praha : Ústřední církevní nakladatelství, 1988
* MOSCATI, Sabatino. Foiničané. 1. vyd. Praha : Orbis, 1975
* KRAMER, Samuel Noah. Mytologie starověku : [Sborník]. 1. vyd. Praha : Orbis, 1977
* Encyklopedie starověkého Předního východu. 1. vyd. Praha: Libri, 1999. ISBN 80-85983-58-3 (váz.)

K vyhledání další vhodné literatury můžete použít Online katalog Národní knihovny ČR: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc , katalog České národní bibliografie: http://sigma.nkp.cz/cze/cnb nebo Souborný katalog ČR: http://sigma.nkp.cz/cze/skc . Většina knih také obsahuje bibliografii.