Půjčování kopií audioknih

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda si knihovny
mohou vytvořit po jedné kopii nakoupených audioknih (zvukových knih) na CD
do svého fondu, a tyto kopie absenčně půjčovat čtenářům knihovny? A
originály audioknih mít uchovány pro případné vytvoření nové kopie při
poškození/ztrátě půjčované kopie. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Kopie v knihovně zhotovovat mohou, ale s použitím je to právě naopak: kopie mohou uchovávat, ale půjčovat smějí jen "originály" (tj. legálně akvírované exempláře).

Zde bych zmínil názor pracovnice Odboru autorského práva Ministerstva kultury ČR mgr. Faladové (viz záznam článku dále), že kopie nahrazující zniřenou knihovní jednotku lze pořizovat podle ustanovení § 37 odst. 1 písm.

a) AZ - tedy také z předlohy ve fondu jiné knihovny.

Pro zhotovení kopie poškozené jednotky (ve vztahu k CD reálně vzato zničené

- nefunkční, "nehratelné") musí být naplněna podmínka, že nahrávka již není na trhu [viz text § 37 odst. 1 písm. b) AZ níže].

Za zdůraznění jistě stojí to, co sice bylo zřejmé, ale "stálo v ústraní" - že povinnost ověření dostupnosti na trhu a oprávnění zhotovit kopii jde za knihovnou, nikoli za uživatelem. Čili "to všechno" spjaté s nahrazení knihovní jednotky může a musí provést knihovna, která může žádat náhradu od uživatele.

Zdroj:

Novela autorského zákona a knihovny / Adéla Faladová Zdroj. dokument Čtenář Roč. 58, č. 7-8(2006), s. 218-220, ISSN 0011-2321

58:7-8

Odkazy http://ctenar.svkkl.cz/files/pdf_2006/c7806.pdf - Plný text Předmět.

heslo knihovnické zákonodárství Předmět. heslo autorské právo Předmět. heslo zpřístupňování dokumentů MDT 021.89 MDT 347.78 MDT 024.5/.6:002.1

§ 37 odst. 1 písm. b) AZ

a) zhotoví-li rozmnoženinu díla, která neslouží k přímému nebo nepřímému hospodářskému nebo obchodnímu účelu, pro své archivní a konzervační potřeby,

b) zhotoví-li rozmnoženinu díla, jehož rozmnoženina byla poškozena nebo ztracena, a o němž lze na základě rozumně vynaloženého úsilí zjistit, že není nabízeno k prodeji, nebo tiskovou rozmnoženinu malé části díla, jež byla poškozena nebo ztracena; takovou oprávněně zhotovenou rozmnoženinu může také podle odstavce 2 půjčovat