publikace o sociolingvistice

Text dotazu

Dobrý den,
potřebovala bych poradit, zda existují nějaké časopisy, které se zabývají programově sociolingvistikou či aktuálním sociolingvistickým výzkumem, ať již české či zahraniční provenience.
Uvítám i nějaké dílčí odborné články.

Odpověď

Dobrý den,

v bázi SKCP (Souborný katalog periodik ČR, který podává přehled o periodickém tisku ve fondech českých knihoven; dostupný na adrese http://aleph.nkp.cz/F/ ) jsou uvedeny tyto periodika zabývající se přímo sociolingvistikou:

Language in society. New York : Cambridge University Press, [1972]-. ISSN 0047-4045.

Current issues in language planning.. Clevedon : Multilingual Matters, c2000-. ISSN 1466-4208.

Cahiers de ľInstitut de Linguistique de Louvain. Louvain-la-Neuve : Institut de Linguistique, 1975- . ISSN 0771-6524.

Mongolica Pragensia ... . Institute of Indian Studies and Institute of East Asian Studies Philosophical Faculty, Charles University. Prague : Triton, 2002-2007. ISSN 1802-7989.

Protosoziologie.. Frankfurt a.M. : Zeitschrift Protosoziologie, 1991-1995. ISSN 0940-4147.

Sesshoku bamen no kotoba kanri kenkyū / Chiba Daigaku, Shakai bunka kagaku kenkyūka = Language management in contact situations / Chiba University, Graduate School of Social Sciences and Humanities. Chiba : Graduate School of Social Sciences and Humanities, 2000-.

U jednotlivých titulů jsou uvedeny knihovny, které mají dokument ve svém fondu a jaké ročníky jsou k dispozici. Dále jsou vydávány i sociologická/lingvistická periodika, ve kterých bysta také mohla nalézt odpovídající články. Např.

Berkeley journal of sociology : a critical review. Berkeley : University of California Press, [1959]-. ISSN 0067-5830.

Current sociology : journal of the International Sociological Association. Paris : UNESCO, 1952- . ISSN 0011-3921.

Sociologický časopis = Czech sociological review. Praha : Sociologický ústav AV ČR, 1965-. ISSN 0038-0288.

V souborném katalogu ČR (SKC) na téže adrese http://aleph.nkp.cz/F/ můžete dohledat i monografie. Stejně jako u periodik je u jednotlivých exemplářů uvedeno, která knihovna je vlastní. Ukázkou Vám uvádíme:

KRČMOVÁ, Marie a kol. Integrace v jazycích - jazyky v integraci. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2010. 379 s. ISBN 978-80-7422-001-2.

BOLINGER, Dwight. Jazyk jako nabitá zbraň : užívání a zneužívání jazyka v naší době. Do češtiny přeložila Lenka Weinbergerová ; doslov napsal František Daneš. Praha : Petr Zima, 2008. 251 s. ISBN 978-80-254-0313-6.

KNAUSOVÁ, Ivana. Problémy jazykové socializace : (ověření platnosti Bernsteinovy teorie jazykové socializace v českém prostředí). Vyd. 1.. Olomouc : Votobia, 2006. 122 s. ISBN 80-7220-268-5.

SEALE, Clive (ed). Researching society and culture : second edition. First edition published 1998. Second edition published 2004.. London ; Thousand Oaks ; New Delhi ; Singapore : Sage, 2007. viii, 536 s. ISBN 978-0-7619-4197-2.

TAGLIAMONTE, Sali A. Analysing sociolinguistic variation. Cambridge : Cambridge University Press, 2006. xi, 284 s. ISBN 0-521-77818-2 (brož.)

KRISTIANSEN, Gitte; DIRVEN, René (eds). Cognitive sociolinguistics : language variation, cultural models, social systéme. Berlin ; New York : Mouton de Gruyter, c2008. viii, 545 s. ISBN 978-3-11-019625-2.

PAVLÍK, Radoslav. Elements of sociolinguistics. 1. vyd.. Bratislava : Vydavateľstvo UK, 2006. 279 s. ISBN 80-223-2112-5.

MESTHRIE, Ramene ... [et al.]. Introducing sociolinguistics. 2nd ed.. Philadelphia, PA : John Benjamins Pub. Company, 2009. 500 s. ISBN 978-90-272-3265-6.

MEYERHOFF, Miriam. Introducing sociolinguistics. London : Routledge, c2006. xxiii, 320 s. ISBN 0-415-39947-5 * 978-0-415-39947-0 (dot. 207 : váz.)

CHAMBRES, J.K. Sociolinguistic theory : linguistic variation and its social significance. Revised edition. Chichester : Wiley-Blackwell, 2009. 308 s. ISBN 978-1-4051-5246-4.

STOCKWELL, Peter. Sociolinguistics : a resource book for students. 2nd ed.. London ; New York : Routledge, 2007. xv, 254 s. ISBN 978-0-415-40126-5.

BLOMMAERT, Jan. The sociolinguistics of globalization. New York : Cambridge University Press, 2010. 213 s. ISBN 978-0-521-88406-8.

Můžete vyhledat i další knihy, stačí zadat "sociolingvistika", příp. kombinovat klíčová hesla "sociolog*", "jazyk*", "lingvisti*", "komunika*", apod. dle Vašeho zájmu. Znak * slouží k pravostrannému rozšiřování, systém tak najde např. sociologie, sociologický, atd.

Pro dohledání článků z českého tisku a sborníků je na adrese http://aleph.nkp.cz/F/ k dispozici báze ANL - Články v českých novinách, časopisech a sbornících. Po zadání hesla "sociolingvistika " se zobrazí poměrně velké množství záznamů, ty lze dále upravovat např. rokem vydání, zpřesněním dotazu pomocí dalších klíčových slov. Toto následné zpřesnění výsledků je možné i u výše uvedených katalogů.

Dále pro uživatele NK ČR jsou na základě platného čtenářského průkazu k dispozici licencované online databáze (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104) . Databáze je možné využít z počítačů v NK ČR, prostřednictvím vzdáleného přístupu i mimo budovu knihovny, resp. odkudkoli. Pokud nejste čtenářkou NK ČR, zahraniční licencované databáze zpřístupňují i další knihovny, především akademické, knihovny s větší působností (krajské), apod. - zeptejte se tedy ve vaší knihovně na možnost využívaní zahraničních databází. Uvádíme Vám některé z vyhledaných článků, tyto konkrétně ze systému EBSCO (velká část záznamů je opatřena i plným textem, tam kde není k dispozici, je možné pomocí přídavných služeb zjistit dostupnost periodika v českých knihovnách, příp. plný zext v jiné databázi).

SVAVARSDÓTTIR, Ásta; PAATOLA, Ulla; SANDOY, Hlege. English influence on the spoken language — with a special focus on its social, semantic and functional conditioning. International Journal of the Sociology of Language, 2010, Vol. 2010 Issue 204,  s. 43-58. ISSN 1613-3668.

SANDOY, Helge; KRISTIANSEN, Tore. Conclusion. Globalization and language in the Nordic countries: conditions and consequences. International Journal of the Sociology of Language, 2010, Vol. 2010 Issue 204, s. 151-159. ISSN 1613-3668.

PEDERSEN, Inge Lise. The role of social factors in the shaping of language attitudes — with an evaluation of the concept of life style. International Journal of the Sociology of Language, 2010, Vol. 2010 Issue 204, s. 129-150. ISSN 1613-3668.