Pšov, Pšované

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych znát původ a význam slova Pšov, Pšované. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

název pro území kolem dnešního Mělníka, které obýval rod Pšovanů, objasňuje kniha Dr. Antonína Profouse Místní jména v Čechách.
Dle této knihy získala osada, která na tomto území stála v X. - XII. století, svůj název od pše = pšenice. "Pšov byl tedy dvůr nazvaný podle toho, že se tam pěstovala se zdarem pše." ( Profous: Místní jména v Čechách. díl III. s.499 ). Dle osady Pšov byl pojmenován i potok pod Mělníkem = Pšovka.

Zdroj:
PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. díl III. M - Ř. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1951