psí zuby

Text dotazu

Kolik má pes zubů? Tedy měl by mít. Jak se nazývají jeho zuby? (jako u člověka, řezáky, špičáky,...) Kolik zubů má kterých? Proč mají jiný tvar než u člověka? Proč má pes vysoké špičáky? Kdy koušou psi? Jak se psům čistí zuby, aby mě nepokousal?

Odpověď

Dobrý den,

trvalý chrup zdravého dospělého psa má 42 zubů: 12 řezáků, 4 špičáky, 16 třenových zubů (premolárů) a 10 stoliček (molárů). V mléčném chrupu je 28 zubů: 12 řezáků, 4 špičáky a 12 stoliček. Rozdíl mezi tvary lidských a psích zubů je výsledkem evoluce a vyplývá z odlišného způsobu stravování obou druhů. Psi, jako většina šelem, mají mimořádně vyvinuté špičáky, které jsou uzpůsobené efektivnímu porcování kořisti a lovu (naopak např. u přežvýkavců se horní špičáky nevyskytují vůbec a dolní mají podobný tvar jako řezáky).

Kousání je u dospělých psů nejčastěji projevem agresivity, která může nabírat mnoha forem a vyplývat z mnoha důvodů. Nejběžnějšími důvody jsou: strach (nejčastěji se objevuje u nedostatečně socializovaných psů a u psů s nízkou sebedůvěrou, agresivita má zde plnit funkci „hrozby“, která donutí člověka jít pryč), sexuální motivy (feny kojící štěňata mohou být navenek agresivní vůči lidem i ostatním psům, psi mohou napadat ostatní psy, aby ukázali svou nadřazenost), vlastnické motivy (někteří psi si takto chrání potravu nebo hračky), dominantní povaha (pes instinktivně chápe smečkovou hierarchii a kousáním se pokouší prosadit své postavení), obrana teritoria.

Péči o zdraví chrupu a dutiny ústní můžeme rozdělit na profesionální tj. prováděnou veterinárním lékařem a každodenní péčí prováděnou doma.  Předtím, než začnete provádět péči o chrup Vašeho psa doma, je dobré poradit se s veterinárním lékařem a objednat psa na zubní prohlídku. Veterinární lékař vám potom také doporučí, jakou péči o chrup byste měli provádět doma, v závislosti na stavu chrupu vašeho psa.
Základní péči o chrup psa doma můžeme provádět dvěma způsoby. Jednak je to čištění zubů a druhou možností je podávání psovi žvýkacích plátků nebo tablet. Čištění zubů je považováno za nejefektivnější způsob odstraňování přítomného plaku. K čištění je potřeba zubní kartáček a pasta. Kartáček by měl být měkký a tvarovaný pro pohodlné používání v tlamě a na zubech vašeho psa. Kromě klasických kartáčků podobných lidským, jsou na trhu i kartáčky, které se navlékají na prst. Pasty pro psy mají lákavé příchutě a nemusí se vyplachovat. V každém případě se vyhněte používání past určených pro lidi, ty totiž obsahují složky, které by neměly být polykány, jelikož dráždí žaludek.
Čištění zubů Vašeho zvířete je jednoduché a nezabere Vám příliš času. Ještě než začnete, určete si vhodný čas, kdy budete oba v klidu. Prvních několik dní jednoduše držte své zvíře, jako když si normálně hrajete a jemně masírujte vnější strany jeho tlamy - zhruba 1 až 2 minuty. Vždy, když skončíte, nezapomeňte miláčka odměnit zvýšenou pozorností a spoustou chvály. V dalších dnech, když si již zvíře na tuto novou aktivitu zvykne, naneste si na prst trochu pasty a nechte jej tuto ochutnat. Pro zvířata je chuť pasty lákavá a brzy se pro ně tato novinka stane požitkem.
Dalším krokem je použití kartáčku. Umístěte menší množství pasty na kartáček, nadzdvihněte horní pysk zvířete a přiložte kartáček na jeden z horních zubů. Pomalými krouživými pohyby tento zub jemně čistěte včetně okolní dásně. Každý den postupně zvyšujte počet čištěných zubů. Postupujte pomalu a nepokračujte, pokud se zvíře nebude cítit pohodlně. Dopracujte se k průměru 30-ti sekundového čištění na každé straně a pamatujte: po každém čištění nezapomeňte na odměnu a pochvalu.
Je důležité být trpělivý, postupovat pomalu a jemně a nezapomínat na pochvalu a odměnu. Alternativní cestou čištění chrupu je podávání speciálních žvýkacích plátků či tabletek.

Zdroje:

Gaj, J.: Základy stomatologické propedeutiky psa. Brno : Medicus Veterinarius, 1993.

Kholová, H.: O psech od A do Z : Zajímavosti ze světa psů.

Fogle, B.: Psi : Velký ilustrovaný průvodce. Praha : Slovart, 2007. Praha : Ottovo nakladatelství : Cesty, 1998.

http://www.veterinachrudim.cz/informujeme-psi-zuby