Psaní velkých písmen

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně psaní velkých
písmen v názvech ulic podle aktuálních pravidel pravopisu. Jde o to, že se
setkávám s oběma variantami a chci tyto názvy psát správně. Konkrétně se
jedná o karlovarské ulice s následujícími názvy:
Závodu míru (Závodu Míru), Dolní kamenná (Dolní Kamenná), Stará louka (Stará
Louka).
První podoba je podle mě správně (v závorce nesprávně).
Dále si nejsem jist s aktuální podobou psaní bitvy na Bílé hoře (bitvy na
Bílé Hoře).
Děkuji předem za odpovědi na mé otázky.

Odpověď

Dobrý den,
tento dotaz by bylo lepší směrovat na Ústav pro jazyk český AV ČR http://prirucka.ujc.cas.cz , http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=186. Podle Pravidel českého pravopisu. Praha: Academia, 1993. se bitva na Bílé hoře píše s malým h. Pokud by se jednalo o osadu Bílá Hora, tak se píší obě písmena velká.
Ulice: takto bychom psali Závodu míru, u ulic Dolní Kamenná x Dolní kamenná nebo Stará louka x Stará louka je to sporné. Pokud má původně něco pomístní název Kamenná nebo Louka, psali bychom obě písmena velká v obou případech, jinak se ale přikláníme k Dolní kamenná a Stará louka.
"Nová" pravidla jsou docela benevolentní, povolují obě možnosti.