psaní titulů

Text dotazu

Dotaz na správnost psaní zahr. titulů pro úřední dokument.
Přesná formulace dotazu: 1) - titul MSC. - v jakém správném tvaru se tento
     titul píše, MSc. nebo M.Sc., nebo zda jsou správně oba dva tvary.
2) - titul M.A. - v jakém správném tvaru se tento
     titul píše, M.A. nebo MA, nebo jsou správně oba
     tvary.
3) - slovenské jm. Pavol nebo Karol, jak jej
     vyskloňovat, že uděluji Pavolu, Karolu nebo
     Pavlu, Karlu Novákovi.

Odpověď

Dobrý den, zahraniční tituly nejsou nikde soustavně popsány. Způsob psaní není jednotný, kolísá hlavně umístění teček. Zažitým územ v ČR je psát tyto tituly po čárce za jménem ve tvarech:
- MSc. ("Master of Science" - "magistr věd")
- M.A. ("Master of Arts" - "magistr umění").

U slovanských místních a osobních jmen - jako jsou /"Pavol"/ a /"Karol"/, dochází k alternaci a - 0 (/"-a-"/ se tedy vysouvá):
Nominativ: Hrádok, Ružomberok, Pavol, Karol
Genitiv: Hrádku, Ružomberku, Pavla, Karla
Dativ: Hrádku, Ružomberku, Pavlu / Pavlovi, Karlu / Karlovi
Akuzativ: Hrádok, Ružomberok, Pavla, Karla
Vokativ: Hrádku, Ružomberku, Pavle, Karle
Lokál: o Hrádku, o Ružomberku, o Pavlu / Pavlovi, o Karlu / Karlovi
Instrumentál: Hrádkem, Ružomberkem, Pavlem, Karlem

Zdroje:

Internetová jazyková příručka ÚJC AV ČR -
http://prirucka.ujc.cas.cz/?action=view&id=782#nadpis6

Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995.