psaní i nebo y ve jméně

Dobrý den, mám prosbu píše se ve jméně na konci Ivi a nebo Ivy?

záleží na tom o jaký pád se jedná, v prvním pádě množného čísla se píše lvi

ve čtvrtém a sedmém pádě množného čísla se píše lvy.

Např.

Jsou tam lvi. (1. p. mn. č. - kdo, co)

Viděl jsem dva lvy. (4.p. mn. č. - koho, co)

Hrál si se lvy.   (7. p. mn. č. - s kým, čím)

Jazyk, lingvistika a literatura

Vědecká knihovna v Olomouci

29.12.2017 12:45

OLA001 píše:
Pondělí 05.02.2018 13:38
Dobrý večer,
děkuji Vám za dotaz, jen jsem to spletla, když si čtu vaši odpověď.
Slovo Ivi ne Ivy byl dotaz na křestní jméno, zda se píše na konci měkké i nebo tvrdé y.

Tak Vás prosím o vysvětlení, děkuji s pozdravem ...

Děkujeme za upřesnění a omlouváme se za způsobený zmatek. I v případě jména lze ovšem otázku vyložit různými způsoby - jde vám o anglické jméno "Ivy", nebo o oslovování (5. pád) zdrobnělinou českých jmen Iva/Ivana?

V případě anglického jména je správně "y", tedy Ivy, vyslovujeme [ajvy], v překladu břečťan.

V případě druhém už odpověď tak jednoznačná není - vzhledem k tomu, že jde o domáckou zdrobnělinu, není možné za chybný považovat ani jeden z možných způsobů psaní. Psaní "i" se považuje za základní, vzhledem ke způsobu užívání tohoto oslovení, ale v podstatě nejde o závazné pravidlo. Touto problemaktikou se mimo jiné zabývá internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://prirucka.ujc.cas.cz/[…]=dom%C3%A1ck%C3%A9%20podoby).

Doufáme, že vám naše odpověď pomohla. Budete-li mít další otázky, neváhejte se obrátit opět na nás, či přímo na jazykovou poradnu UJC AV ČR.

Informační služba VKOL