psaní akademických titulů

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. V případě absolvování vyššího stupně vzdělání se nižší již nikde neuvádí (viz Bc - Mgr). Souvisí toto jen v případě studování stejného oboru? Jde mi o to, že jsem si dodělal rigo, mám tedy titul JUDr., zároveň jsem absolvoval Vyšší odbornou školu - mám si tedy uvádět JUDr. před jménem a DiS. za jménem nebo titul DiS. zaniká stejně jako Bc. vs Mgr.

Odpověď

Dobrý den, na Váš dotaz se vztahuje odpověď uveřejněná v archivu služby Ptejte se knihovny pod názvem "uvádění titulů":
http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/uvadeni-titulu/?searchterm=tituly.

Pro uvádění dvou akademických titulů je podstatné, zda jsou získány v rozdílných oborech nebo jde o tituly získané v jednom oboru.
"Kdo je oprávněn při souběhu dvou akademických titulů použít oba? Ten, kdo je získal jako výsledek absolvování dvou různých, resp. paralelních, nikoliv navazujících programů; jistě tedy absolvent dvou vysokých škol, někdy i dvou fakult téže školy. Neboli: Mgr. Bc. Jana Novotná je dobře pro magistru psychologie a zároveň bakalářku umění, nikoliv pro tu magistru, která titul bakalářka získala jako nezbytný předstupeň..."
ŠŤASTNÝ, Václav. Malá encyklopedie o titulech. Praha : Linde, 2002. s. 20. ISBN 80-7201-378-5.