prvorepublikoví divadelní herci

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o doporučení publikace (publikací), kde bych našel jména a životní
data prvorepublikových divadelních herců a hereček. Jde mi o méně známá
jména (např. Adamová E., Bartoš M. V., Blahníková Dáňa, Bohatová M.), která
nelze dohledat ve všeobecných příručkách.

Odpověď

Dobrý den,

ve fondu Národní knihovny ČR jsme bohužel žádnou vhodnou publikaci, která by obsahovala Vámi požadované informace, nenalezli.

Prohlédli jsme dokumenty týkající se dějin divadla z období první republiky a také knihy obsahující informace o hercích z první poloviny 20. století, ale pouze jediná publikace "Dějiny českého divadla" (Dějiny českého divadla. 4. [díl], Činoherní divadlo v Československé republice a za nacistické okupace / [Jan Brabec ; red. obr. části Eva Šormová]. Praha: Academia, 1983 (TZ 2). 706 s. : obr., fot. (některé barev.), pl. ; 28 cm) obsahuje velmi stručné zmínky o Daniele Blahníkové (str. 424 a 538), ovšem bez životopisných dat.

Domníváme se, že nejlépe by Vám dokázali pomoci kolegové z Divadelního ústavu http://www.divadelni-ustav.cz/ ), ústav mj. spravuje různé fondy přístupné pouze prezenčně.