První vydání Bezruče

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych zpracoval článek o
Petru Bezručovi a potřeboval bych vědět, je-li to známo, ve kterých dnech
přesně poprvé vyšly Bezručovy básně. Jedná se mi především o zkonfiskované
číslo Času z roku 1899, v němž vyšly básně Den Palackého, Škaredý zjev a Jen
jedenkrát, dále pak přesné datum vydání 1. čísla Besed Času s podtitulem
Slezské číslo (1903) a případně i přesné datum prvního vydání Bezručových
básní pod názvem Slezské písně vydané Spolkem českých bibliofilů z roku
1909. V zásadě je ale asi nejdůležitější datum vydání Slezského čísla.
Děkuji mnohokrát,

Odpověď

Dobrý den,

- básně "Den Palackého, Škaredý zjev a Jen jedenkrát" vyšly v beletristické příloze časopisu Čas, 11.2.1899, s. 30-32,

- Slezské číslo vyšlo 10.5.1903, Knihovnička Času, č. 35 nákladem 3000 výtisků

- Slezské písně vyšly 12.5.1909, vydal Spolek českých bibliofilů, (7)s., 3 dřevoryty Vojtěcha Preissiga, 500 výtisků

- Slezské písně. Dodatky. vyšly 13.17,(7) s., 1 dřevoryt Vojtěcha Preissiga, 1000 výtisků

zdroj : FICEK, Viktor ; KUČÍK, Alois. Bibliografie Petra Bezruče. 1. část, Dílo. Praha : SPN, 1953. 158 s.

Na doplnění :

ve vyhledávání systému Kramerius zadáním klíčových slov : slezské písně bezruč 1909

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do;jsessionid=80FF0011BA586BBE61B90F8AFE6AAF4E,

jsme nalezli odkazy na následující periodika :

-Lidové noviny. ISSN: 1802-6265, Ročník: 1937, Výtisk: 18.9.1937, Stránka: 5

...knihovničce Času jako knížku. Bezruč dlouho odmítal, ale nakonec se přece jenom obměkčil. Rozhodl se listem z 11. října 1902 a tak se také rozhodlo, že českému národu byly dány Slezské písně. Bezruč psal: Pane doktore!

Tentokrát dám košem jen na půl... Nebot je mi těžko pořád Vám odpovídat

-Rudé právo, Ústřední orgán Komunistické strany Československa, ISSN: 0032-6569, Ročník: 1957, Výtisk: 15.9.1957, ránka: 2

...zveřejnění, Bezruč odmítá. Je přemlouván. Pomáhá v tom i Machar. Bezruč váhá... V únoru 1903 vycházejí jeho verše po prvé konečně knižně. Slezské číslo. V roce 1909 je vydána sličná knížka po druhé ve větším rozsahu a se změněným názvem: SLEZSKÉ PlSNĚ.