první rozmnožování

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když v bibli Adam a Eva měli Kaina s Abelem, jak se dále lidstvo rozmnožovalo ?

Odpověď

Dobrý den,

jelikož se Eva současně se smrtí Ábela nestala neplodnou, tak společně s Adamem pokračovali v rozšiřování lidského rodu. Po Ábelově smrti se Evě narodil syn Šét a po něm následovala celá řada potomků. Vzhledem k tomu, že tehdejší lidé byli dlouhověcí (viz. stařec Metuzalém), tak společnými silami s Adamem vytvořili dobrý základ pro příští lidské pokolení. Citujeme:

"Večer, když Adam s Evou ve společném žalu podlévali nad Ztraceným Ábelem, zjevil se anděl a zvěstoval jim: " Narodí se vám místo Ábela jiný syn. Bude tak jasný jako Ábel a silný jako Kain. Jeho jméno bude Šét. Po něm budou následovat další synové a dcery, aby byl na zemi velký zástup lidí. V Šétovi však bude přebývat duše anděla, jenž lidem přinese veliké světlo." V hodině, kdy se narodil Šét, kroužili kolem Eviny chýše bílí holuby. Eva slyšela zpěv andělů, kteří se radovali, že jeden z jejich bratří sestoupil na zem.  Matka Eva darovala život ještě mnoha dětem a lidí na zemi stále přibývalo. Zatím ještě byli blízko ráje. Lidský život trval mnoho století. Lidé stárli jen velmi zvolna." Zdroj: STREIT, Jakob. A bylo světlo: od stvoření světa k arše Noemově. Vyd. 1. Hranice: Fabula, 2010. 127 s. ISBN 978-80-86600-72-7.

Další zdroj např.: DUBINOVÁ, Terezie. Ženy v Bibli, ženy dnes: sborník přednášek z cyklu Terezie Dubinové, PhD. ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea v Praze leden 2007 - leden 2008. Praha: Židovské muzeum v Praze, 2008. 243 s. ISBN 978-80-86889-69-6.