Průměrná denní teplota

Text dotazu

Nalezl jsem si, jakým způsobem se vypočítá průměrná denní teplota, podle měření v 7, 14 a 21 hodin. Není mi ovšem jasné, proč se teplota naměřená ve 21 hodin počítá do průměru dvakrát.

Odpověď

Dobrý den,
metoda měření teploty v 7, 14 a 21 hodin místního času se nazývá "mannheimské hodiny" - vzorec pro výpočet  průměrné denní teploty je (T(7) + T(14) + 2T (21))/4. Tento postup byl odvozen empiricky - porovnáním údajů z kontinuálního grafického záznamu na termografu se zjistilo, že tento vzorec v našich klimatických podmínkách nejlépe odpovídá naměřeným hodnotám. Například v jiných částech světa odpovídá skutečné průměrné denní teplotě vzorec (T(7) + T(14) + T (21))/3.
Jedná se tedy o postup, který byl odvozen ze skutečně pozorovaných hodnot.
Informačním zdrojem byli v případě vašeho dotazu kolegové z Katedry meteorologie a ochrany přírody MFF UK.

Obor

Fyzika a příbuzné vědy

Okres

--

Knihovna

Knihovna Matematicko-fyzikální fakulty UK

Datum zadání dotazu

23.07.2013 09:00

Josef píše:
Sobota 30.01.2016 17:35
V tom případě mi termín "průměrná teplota" nepřipadá zrovna jako nějaká extra vypovídající hodnota. Průměr má být průměr, třeba jako u měření průměrné rychlosti, kde se tento rovná dráze za čas - a výpočet je to naprosto přesný. Průměrná teplota je výmysl, nad kterým se dá (dle uvedeného výše) v otázce přesnosti značně polemizovat.
Franta píše:
Sobota 28.01.2017 11:27
Vzoreček pro výpočet průměrné teploty byl získán dlouhodobým měřením (podobně jiné vzorečky).
K měření teplot jsem dříve používal kapalinové „maximo-minimální“ teploměry. Teploty jsem zapisoval ráno a večer, večer jsem zapsal maximum a minimum. Později jsem používal maximo-minimální teploměry digitální. Pátým rokem používám
„Bezdrátová meteostanice Professional USB, WS-0101“. Naměřené teploty po 10 minutách přenáším do počítače do tabulek. Průměr vypočítám s desetiminutových měření od 21 hod SEČ minulého dne do 21 hod SEČ dne aktuálního. Do tabulek zapisuji také maximální a minimální teploty od 21 hod. do 21 hod. SEČ. Také vypočítávám průměrnou teplotu podle dříve používaného vzorečku „Meinheimských hodin“.
Je velmi zajímavé, že od začátku letošního ledna do 27. ledna vychází pro všechny tři způsoby úplně stejná průměrná teplota.
Rozdíl průměrů max / min a desetiminutových měření je kolem 0,2°C. Největší rozdíly bývají v létě při tropických teplotách a náhlé změně počasí. Největší rozdíl jsem měl 0,66°C.
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu