Průměrná denní teplota

Text dotazu

Nalezl jsem si, jakým způsobem se vypočítá průměrná denní teplota, podle měření v 7, 14 a 21 hodin. Není mi ovšem jasné, proč se teplota naměřená ve 21 hodin počítá do průměru dvakrát.

Odpověď

Dobrý den,
metoda měření teploty v 7, 14 a 21 hodin místního času se nazývá "mannheimské hodiny" - vzorec pro výpočet  průměrné denní teploty je (T(7) + T(14) + 2T (21))/4. Tento postup byl odvozen empiricky - porovnáním údajů z kontinuálního grafického záznamu na termografu se zjistilo, že tento vzorec v našich klimatických podmínkách nejlépe odpovídá naměřeným hodnotám. Například v jiných částech světa odpovídá skutečné průměrné denní teplotě vzorec (T(7) + T(14) + T (21))/3.
Jedná se tedy o postup, který byl odvozen ze skutečně pozorovaných hodnot.
Informačním zdrojem byli v případě vašeho dotazu kolegové z Katedry meteorologie a ochrany přírody MFF UK.