Prosím, ve které složce katalogu NK se najdou hudební nosiče? CD, gramodesky.

Text dotazu

Hledám katalog hudebních nosičů - CD, gramodesek - ve fondu Národní knihovny. Nedaří se mi - inu, jsem starší generace. Nikoliv hudebniny (notové záznamy).

Odpověď

Dobrý den,

Archivní lístkový katalog gramofonových desek (všech i s mluveným slovem), který se doplňoval do roku 1987, naleznete ve správě Hudebního oddělení Národní knihovny ČR: http://www.nkp.cz/sluzby/dulezite-odkazy/studovny/oh-stud . Fyzické gramofonové desky se v NK ČR nezpřístupňují. Bohužel, elektronický katalog hudebnin bez not a mluveného slova nelze z elektronického katalogu vygenerovat. Na adrese http://aleph.nkp.cz  vyberte bázi NKC. V ní vyberte v poli druh dokumentu - zvukové záznamy. Nyní jsou vygenerovány všechny zvukové záznamy včetně mluveného slova, ale bez notových záznamů. Dále máte možnost zpřesnit dotaz: v poli zpřesnit ponechte všechny údaje  a zadejte sousloví "mluvené slovo" (vyberte, že chcete pohlídat blízkost slov). Nyní jste vyloučila záznamy, které mají v poli (nikoliv popis) uvedeno mluvené slovo. Jedná se o 73 730 záznamů. Tyto záznamy již budete muset projít, případně dále zpřesňovat zadáváním: CD, kompaktní desky, magnetofonové pásky, ...

Nicméně stále je třeba počítat s časovou náročností, neboť některé záznamy informaci o mluveném slovu neobsahují, anebo tato informace je uvedena v poli popis, které však není prohledatelné, tudíž vyloučitelné.

Všechny navrhované možnosti jsme konzultovali s Hudebním oddělením Národní knihovny ČR.