Odvratitelné a neodvratitelné právní události

Text dotazu

Prosím o vysvětlení pojmů odvratitelné a neodvratitelné právní události + příklad.Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

služba Ptejte se knihovny neposkytuje právní služby a ani není bohužel v našich možnostech právo vykládat, viz pravidla služby na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/o-sluzbe/pravidla. Ačkoli jsme se snažili najít odpověď na Váš dotaz, nejsme si zcela jistí a doporučujeme obrátit se spíše na někoho, kdo se v oblasti práva vyzná.

V projité literatuře ani internetových odkazech (viz níže) jsme definici ani příklady odvratitelné a neodvratitelné právní události bohužel v přesném znění nenašli.

Právní událost je jedním z druhů právních skutečností, uvádíme několik definic právních událostí:

* p. u., která je mimovolní skutečností v souladu s normami práva

* p. u. jsou druhem mimovolní právní skutečnosti, které nastávají objektivně (bez projevu vůle účastníků právního vztahu), přičemž následky, které jsou s nimi spojeny (vznik, změna nebo zánik právního vztahu, tj. oprávnění a povinnosti), jsou v souladu s normami práva.

* p. u. jsou takové skutečnosti, které nastávají nezávisle na vůli jakékoli osoby, a přesto vyvolávají právní následky - v jejich důsledku vznikají, mění se nebo zanikají práva a povinnosti.

Typickou právní událostí je narození nebo smrt fyzické osoby. S narozením a úmrtím fyzických osob souvisí jejich způsobilost k právům a povinnostem. Může však být zároveň i právní událostí (např. narozením vzniká právo na ochranu života, na ochranu zdraví, na rodičovskou péči, na státní občanství; smrtí zanikají právní vztahy jako manželství pracovně-právní vztah, členství v politické straně, mandát poslance či senátora apod.).V právu velice důležitou právní událostí je čas, jeho plynutí nebo dosažení určité časové hranice. Uplynutí časové lhůty je právní událostí, je-li předvídáno v právní normě, která s uplynutím lhůty spojuje určité následky.

K tomu, aby z nějaké události, která nastane nezávisle na vůli jednající strany, plynuly právní následky, je vyžadováno, aby tyto následky stanovil zákon nebo ujednání stran. Tím se událost stane právní událostí.

V literatuře jsme bohužel nenašli dělení právních událostí na odvratitelné a neodvratitelné, ale toto dělení je zmíněno alespoň v následujících odkazech:

* https://www.dtest.cz/clanek-2938/spotrebitele-a-povodne - " Takzvaná vyšší moc je dle práva událost, která není objektivně předvídatelná a odvratitelná. Typickou událostí vyšší moci je například živelná katastrofa, tedy povodeň. Právo s ní spojuje řadu důsledků a v některých případech zbavuje odpovědnosti za škodu či způsobuje stavění lhůt."

* http://pravoastatire.webnode.cz/news/definice-/ - Události a protiprávní stavy - nespočívají v lidské vůli a jsou na ní nezávislé, přesto s nimi právo spojuje právní následky Podle vztahu k vědomí člověka je dělíme na:

a) předvídatelné a nepředvídatelné

b) odvratitelné a neodvratitelné

 Vyšší moc - událost při veškeré péči nepředvídatelná a zároveň při veškerém možném úsilí neodvratitelná Události - především smrt a narození člověka a čas jako právní skutečnost, nebo živelná pohroma, způsobení škody, které je třeba spojit správním úkonem, jímž se vzniklý nárok uplatní Protiprávní stav - určitý stav, jenž je objektivně v rozporu s právem, a proto musí být odstraněn, může být způsobeno i lidským chováním, které nemusí být protiprávním úkonem (př. pracovní úraz)

 * https://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1vn%C3%AD_skute%C4%8Dnost

* http://kraken.slv.cz/25Cdo1979/2012 -" Pokud za neodvratitelnou událost nemající původ v provozu soudy považovaly extrémní poryvy větru, které způsobily pád věžového otočného jeřábu..."

* http://www.epravo.cz/top/soudni-rozhodnuti/preprava-nakladu-76568.html

"U některých rizik je odvratitelnost plně v rukou dopravce. Pokud jde o rizika související s dopravním provozem nebo povětrnostními vlivy nebo pokud jde o krádeže nebo loupeže (výběr vozidla, proškolené osádky, výběr vhodné trasy, střežených parkovišť, jízda v konvoji, jízda v dvoučlenné osádce, včasný nájezd na vykládku apod.). V takových případech se zpravidla jedná o okolnosti odvratitelné a tudíž škodné události, kdy dopravce za škodu či ztrátu zásilky odpovídá a z této odpovědnosti se vyvinit nemůže. Pokud by se měl dopravce skutečně vyvinit, musí podat věrohodný důkaz, že skutek, který by měl dopravce liberovat skutečně nastal a že tento skutek byl z hlediska kvalifikovaného a profesionálně pečlivého dopravce neodvratitelný."

Zkuste, prosím, konzultovat Váš dotaz s někým, kdo se vyzná v právu, my nejsme právníci a neradi bychom Vám předkládali pouze naše domněnky (např. že odvratitelnou událostí může být např. rodičovství?, zajištění domu hromosvodem?). Pokud nemáte ve svém okolí nikoho s právnickým vzděláním, můžete využít online právní poradny :

* http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/

* http://www.ops.cz/poradenstvi

* http://www.vaseadvokatka.cz/pravni-poradna

* http://muj-pravnik.cz/

Použité zdroje

* NOVOTNÝ, Petr et al. Nový občanský zákoník. Principy a základní pojmy. 1. vyd. Praha: Grada, 2014. 144 s. Právo pro každého. ISBN 978-80-247-5163-4.

* GERLOCH, Aleš. Teorie práva. 6., aktualiz. vyd. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2013. 310 s. ISBN 978-80-7380-454-1.

* PAULDURA, Lukáš a kol. Slovník právních pojmů: občanský zákoník. Vyd. 1. Praha: Wolters Kluwer, 2014. 231 s. Rekodifikace. ISBN 978-80-7478-660-0.

* VEČEŘA, Miloš a kol. Teorie práva v příkladech. 3., aktualizované vydání. Praha: Wolters Kluwer, 2016. 387 stran. ISBN 978-80-7478-717-1.