prosím o latinské znění hesla (dominikánského ??): zachovej řád a řád zachová tebe

Text dotazu

Zachovej řád a řád zachová tebe.

Odpověď

Dobrý den

o latinské znění hesla, na které se ptáte, jsem požádala kolegu z knihovny pomocných věd historických a archivního studia Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zde je jeho odpověď:

Serva ordinem, et ordo servabit te (Zachovávej pořádek / řád, a pořádek / řád zachová tebe).

Je to heslo, které už sv. Benedikt (6. stol.) razil ve svých klášterech. Máte tedy pravdu, je to benediktinské heslo.