Proletariát

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě jaký význam má slovo proletariát v marxismu-leninismu. A jestli by se dalo říci, že proletariát je třídní rovnost?

Odpověď

Dobrý den,

slovo proletariát pochází z latinského proles, potomstvo, a v antickém Římě označovalo nejnižší společenskou vrstvu lidí bez majetku a bez práv, která obci přispívala jen tím, že měla děti.
Proletariát je ve společenské teorii Karla Marxe a v revolučním marxismu třída, jejíž příslušníci (proletáři, dělníci a zaměstnanci) nevlastní výrobní prostředky a jsou tedy svou obživou závislí na jejich vlastnících (kapitalistech, buržoazii). Ti toho využívají, nutí proletáře pracovat za nevýhodných podmínek a vzniklou nadhodnotu si přivlastňují. Cílem proletářské revoluce je výrobní prostředky vyvlastnit, učinit je majetkem celé společnosti a tím vykořisťování i třídy definitivně zrušit.

Od dělníků, proletariátu schopného organizované akce, odlišoval Marx lumpenproletariát (z něm. Lumpen, hadry), politicky zcela neschopný.

Zdroj :
http://cs.wikipedia.org/wiki/Proletari%C3%A1t