Prokopská lávka v Příbrami

Text dotazu

Kde se nacházela dnes již zmizelá tzv. Prokopská lávka v Příbrami a existuje nějaké vyobrazení?

Odpověď

Publikaci, kde by se konkrétně psalo o dotyčné lávce, jsem bohužel nenašla, vše je tedy z ústního podání pamětníků a především díky spolupráci s Okresním archivem Příbram.

     Lávka vedla od Továrny bratří Weilů přes vlakové nádraží ke staré Prokopské cestě a ústila u kamenické firmy J. A. Pecena. Později v tomto místě byly Uhelné sklady a dnes je budova vrácena původním majitelům. Lávka tak spojovala starou Příbram s Březovými Horami. Kdy přesně byla tato lávka postavena se mi vypátrat nepodařilo, bylo to ale určitě až po roce 1875, po vybudování vlakového nádraží v Příbrami. Podle slov pamětníků byla lávka zničena někdy v dubnu roku 1945 při bombardování nádraží spojeneckými vojsky. Prý se pod ní skrývala lokomotiva a lávka vybuchla zároveň s touto lokomotivou – to ale opět vím pouze z doslechu. O bombardování se však zmiňuje pan Jan Čáka, který vše zažil na vlastní kůži, v knize Kráčím starou Příbramí.

     Existuje i jedno vyobrazení lávky, a sice v knize Historie a současnost podnikání na Příbramsku (s. 48). Dále bych odkázala na článek PhDr. Věry Smolové, ředitelky Okresního archivu Příbram, „Utajovaná“ lávka, který je přístupný na jejich webových stránkách: www.soapraha.cz. Zde také najdete naskenovaný obrázek lávky. V regionálních dokumentech Knihovny Jana Drdy je uložena kopie staré pohlednice, která zobrazuje pohled z této lávky směrem k dnešnímu můstku přes Příbramský potok do bývalé Prokopské ulice, dnes přejmenované na ulici Zdeňka Vojíře.

Použité zdroje

ČÁKA, Jan. Kráčím starou Příbramí. Příbram : Knihkupectví Olšanská & Hyšpler, 1998. 83 s. : il. ISBN 80-902362-1-9.

Historie a současnost podnikání na Příbramsku. 1. vyd. Žehušice : Městské knihy, 2003. 247 s. : il. ISBN 80-86699-04-8.

http://www.soapraha.cz/pribram