Projekty na podporu četby

Text dotazu

Dobrý den,
píši maturitní práci na téma Vlivy podporující četbu čtenáře a jeho motivace. Potřebovala bych zjistit, zda na nějakých stránkách můžu nalézt seznam světových projektů na podporu četby. Nejlepší by pro mě bylo, kdyby tyto stránky byly v češtině a obsahovaly informace o těchto projektech.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

zasíláme Vám odkaz na odbor knihovnictví Národní knihovny,  http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=12_Cten.htm, který obsahuje mj. odkaz na -Projekty na podporu četby -Elektronické knihy a knihovny -Výsledky průzkumu čtenářství obyvatel ČR 2010 -Reading Online - An electronic journal of the International Reading Association  -mezinárodní seminář Čtenářství, jeho význam a podpora (Výzkum, teorie a praxe v Česku a Německu), a další.

doporučený odkaz : http://www.ctenipomaha.cz/cs/Knihy

Pokud jde o mezinárodní projekty, za základní dokument je možné považovat Manifest IFLA/Unesco o veřejných knihovnách, http://www.nkp.cz/o_knihovnach/konsorcia/skip/ifla.pdf.
Tento Manifest je připraven ve spolupráci s Mezinárodní federací knihovnických asociací a institucí (IFLA).
Manifest je zveřejněn ve více než dvaceti jazycích na webových stránkách IFLA , http://www.ifla.org/VII/s8/unesco/manif.htm.
Tento Manifest proklamuje přesvědčení UNESCO o tom, že veřejná knihovna je živoucím nástrojem vzdělávání, kultury a informační činnosti a nezbytným prostředkem podpory míru a duchovního rozvoje lidstva.
UNESCO proto vyzývá všechny vlády a místní samosprávy k aktivní podpoře veřejných knihoven.
Jádrem služeb veřejné knihovny by měly být následující klíčové činnosti vztahující se k informacím, gramotnosti, vzdělávání a kultuře:

vytváření a posilování čtenářských návykù od raného dětství, podpora samostatného sebevzdělávání i všech stupnů školského vzdělávání, podpora tradice lidové slovesnosti, zpřístupňování všech druhů obecních informací, podpora a podíl na všech akcích a programech zabývajících se odstraňováním negramotnosti, resp. - je-li to třeba - podněcování takových aktivit, http://www.ifla.org.

Příklady záznamů o knihách z báze NKC, http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze :
 -[Č.záznamu: 000074426]
Podpora čtení a čtenářské gramotnosti na základní škole [elektronický zdroj] / Romana Cichá
In: Duha : informace o knihách a knihovnách z Moravy [online]. -- ISSN 1804-4255. -- Roč. 25, č. 2 (2011)
- [Č.záznamu: 001116936]
Alternativní cesty ke čtenářství / Vlasta Řeřichová ; Masarykova univerzita. -- Olomouc : [s.n.], 1992. -- 163 s.
- [Č.záznamu: 001962949]
Čtenářská propedeutika / Kateřina Homolová. -- Vyd. 1.. -- Ostrava : Ostravská univerzita, Pedagogická fakulta, 2009. -- 85 s.
- [Č.záznamu: 001821835]
Literární výchova jako cesta k četbě : sborník z mezinárodního semináře. -- Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 2008. -- 173 s.
- [Č.záznamu: 002392373]
Rozvoj čtenářství a čtenářské gramotnosti : příklady dobré praxe / Radka Wildová (ed.). -- Praha : Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta, 2012. -- 59 s.
- [Č.záznamu: 002161176]
Uživatelská propedeutika / [Kateřina Homolová]. -- 1. vyd.. -- Opava : Slezská univerzita v Opavě, Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě, Ústav bohemistiky a knihovnictví, 2010. -- 196 s.
 - [Č.záznamu: 002127141]
Jací jsme čtenáři? : sborník z mezinárodního semináře / Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem, Pedagogická fakulta, katedra bohemistiky a slavistiky. -- Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem, 2010. -- 143 s.

V případě dalších dotazů týkajících se zejména severských zemí, můžete kontaktovat Mgr. Salátovou z odboru knihovnictví Národní knihovny, mail : Renata.Salatova@nkp.cz.

Doporučený odkaz  : http://kiv.jib.cz/vyhledavac