projekt Kinderlandverschickung

Text dotazu

Dobrý den,
nedávno jsem četla knihu Pod ochranou protektorátu. Kinderlandverschickung v Čechách a na Moravě: politika, každodennost a paměť 1940-1945 od Radky Šustrové, která pojedánává o projektu KLV na našem území, který se týkal posílání německých dětí z bombardovaných oblastí do středisek (táborů) na Moravě a v Čechách (př. Poděbrady). Ke studijním účelům bych potřebovala pročíst více zdrojů o projektu, případně o knihovnách ve střediscích, ale zatím se mi nepodařilo nic moc dalšího najít. Zajímá mě tedy, zda lze k tématu dohledat materiály např. v archivech či v nějakých databázích, nebo jaká klíčová slova je nejlepší zadávat?
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

Kinderlandverschickung (KLV) znamenalo pro mnoho městských dětí ozdravný pobyt na venkově;  např. Lázně Bohdaneč, Mirošov nedaleko Plzně, zámek v Březolupech, zámek v Chocni a na Moravě lázně Luhačovice, Teplice nad Bečvou, Bystřice pod Hostýnem aj.

K problematice by se vám hodila nejspíš např. tato kniha:

MERVART, Jan, STŘEDOVÁ, Veronika a kol. České, slovenské a československé dějiny 20. století IV. Ústí nad Orlicí: Oftis, 2009.

Publikace, kterou zmiňujete, ŠUSTROVÁ, Radka. Pod ochranou protektorátu Kinderlandverschickung v Čechách a na Moravě: politika, každodennost a paměť 1940 - 1945. Praha: Filosofická fakulta Univerzity Karlovy, 2012., obsahuje použitou literaturu, ze které byste mohla také čerpat. Bibliografický záznam jsme ponechali podrobný, tzn. i s klíčovými slovy (předmětovými hesly), abyste věděla, jaká slova použít při dalším vyhledávání (záznam níže).

     Hlavni zahlavi       Sustrova, Radka, 1986-

     Nazev                Pod ochranou protektoratu : Kinderlandverschickung v Cechach a na Morave: politika, kazdodennost a pamet 1940-1945 / Radka Sustrova

     Vydani               Vyd. 1.

     Nakl. udaje          Praha : Filozoficka fakulta Univerzity Karlovy, 2012

     Popis (rozsah)       315 s. : il., mapy, faksim. ; 19 cm

     ISBN                 978-80-7308-424-0 (broz.)

     Edice                Fontes ; sv. 7

     Poznamka             Anglicke a nemecke resume

     Poznamka             Obsahuje bibliografii, bibliograficke odkazy a rejstrik

     Predmet. heslo       Kinderlandverschickung (organizace : Nemecko)

     Predmet. heslo       Kinderlandverschickung (projekt)

     Predmet. heslo       rodiny s detmi -- Nemecko -- 1939-1945

     Predmet. heslo       deti a mladez -- Nemecko -- 1939-1945

     Predmet. heslo       socialni pomoc -- Nemecko -- 1939-1945

     Predmet. heslo       programy a projekty -- Nemecko -- 1939-1945

     Predmet. heslo       zarizeni socialni pece -- Nemecko -- 1939-1945

     Predmet. heslo       zarizeni socialni pece -- Cesko -- 1939-1945

     Predmet. heslo       deti a valka -- 1939-1945

     Predmet. heslo       Protektorat Cechy a Morava

     Chronolog. udaj      1940-1945

     Chronolog. udaj      1939-1945

     Forma, zanr          monografie

     Skupina Konspektu    364-1/-7 - Druhy socialni pomoci a sluzeb

     MDT                  316.812.71

     MDT                  316.346.32-053.2

     MDT                  364-787

     MDT                  005.591

     MDT                  364-5

     MDT                  355.01-053.2

     MDT                  (430)

     MDT                  (437.3)

     MDT                  (048.8)

     Predm. hesla-angl.   families with children -- Germany -- 1939-1945

     Predm. hesla-angl.   children and youth -- Germany -- 1939-1945

     Predm. hesla-angl.   social support -- Germany -- 1939-1945

     Predm. hesla-angl.   programs and projects -- Germany -- 1939-1945

     Predm. hesla-angl.   residential care facilities -- Germany -- 1939-1945

     Predm. hesla-angl.   residential care facilities -- Czechia -- 1939-1945

     Predm. hesla-angl.   children and war -- 1939-1945

     Predm. hesla-angl.   Bohemia and Moravia (Protectorate, 1939-1945)

     Forma, zanr-angl.    Monographs

V elektronickém katalogu Národní knihovny ČR jsme vybrali podle klíčových slov další literaturu:

     Nazev                24 Stundenbilder fur die Durchfuhrung der Grundschule fur Leibesubungen mit Anhang 5 Stundenbilder fur Schwimmen : Lehrmethode fur den Schwimmenunterricht fur Anfanger ... : Handbuch fur den Kriegs-Sportwart der Hitler-Jugend : Sonderauflage fur die Erweiterte        Kinderlandverschickung / [Zeichnungen: Karlheinz Grindler]

     Nakl. udaje          Prag : Reichsjugendfuhrung, [19]44 (Novina)

     Popis (rozsah)       116 s. ; 8

     Poznamka             Sonderausgabe "Unser Lager" 5/44

          Nazev                Anlage zum Sonderdienst KLV Januar 1945 : Vertraulich / Verantwortlich: Hauptgefolgschaftsfuhrer Tiedemann

     Nakl. udaje          [Prag] : Kinderlandverschickung Hauptabteilung I., 1945 (Bad-Podiebrad : M. Nohavec)

     Popis (rozsah)       16 s. ; 8

     Poznamka             Vertraulich

         Nazev                Heimnachmittage fur Jungmadel. Sonder-ausgabe 2/44 / Gesamtverantwortlich ... Sandstede ; Verantwortlich fur die Madelarbeit: ... Seelig ; [Zusammenstellung und Erarbeitung der Heimnachmittage: Amt WS der Reichsjugendfuhrung]

     Nakl. udaje          Prag : Dienststelle Kinderlandverschickung, [19]44 (Novina)

     Popis (rozsah)       160 - [I] s. ; 8

    Nazev                Junge Heimat : die Lesestunde der KLV-Lager : [erscheint im Auftrag des Beauftragten des Fuhrers fur die erweiterte Kinderlandverschickung durch die Dienststelle KLV der Reichsjugendfuhrung. Heft 1-12 / Schriftleitung und verantwortlich Gerhard Dabel ; Vertretung Ehrengard v. Krosigk]

     Nakl. udaje          Bad Podiebrad : KLV-Lager, 1944 (Prag : Schulz)

     Popis (rozsah)       244, [I] s. ; 8

     Dalsi puvodce        Dabel, Gerhart

          Nazev                Junge Heimat. Heft 12. Sonderausgabe Weihnachten 1943 ..., [es weihnachtet sehr] / gesamtverantwortlich ... Sandstede ; verantwortlich fur die Madelarbeit Gretel Seelig ; [am Heft 12 arbeiteten mit als Zeichner Hans Kuhn, Hermann Skibba, Karin Grafin Hardenberg, Inge Kohuth, Ilse   Mau, Mathilde Goldbeck]

     Nakl. udaje          Prag : Dienststelle Kinderlandverschickung, [19]43 (M. Schulz)

     Popis (rozsah)       128 s. ; 8

     Poznamka             Das Titelbild zeichnete Hermann Skibba

     Nazev                KLV.-Sender Bad Podiebrad : Mai 1941 ... : Lagerbrief der erweiterten Kinderlandverschickung Bohmen / [Schriftleitung Lehrer Momberg]

     Nakl. udaje          Podiebrad : Lagerkommandant Ebbinghaus, 1941 (M. Nohavec)

     Popis (rozsah)       7, [I] s. ; 4

     Nazev                Unser Lager : Richtblatter der Fuhrungskrafte in den Lagern der KLV. Heft 1/45-4/45 / [Schriftleitung und verantwortlich: Gerhart Dabel] ; Stellvertreterin: Ehrengard von Krosigk

     Nakl. udaje          Bad Podiebrad : Der Beauftragte des Fuhrers fur die erweiterte Kinderlandverschickung (KLV), 1945 (Prag : Novina)

     Popis (rozsah)       1 sv. ; 8

     Dalsi puvodce        Dabel, Gerhart

Můžeme doporučit i několik odkazů v elektronické encyklopedii Wikipedie, vizhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Kinderlandverschickung#Souvisej.C3.ADc.C3.AD_.C4.8Dl.C3.A1nky.

Domníváme se, že by bylo možné najít informace v Národním archivu http://www.nacr.cz/  nebo oblastních archivech nebo muzeích míst, kde tábory vznikaly, možná i Vojenský historický ústavhttp://www.vhu.cz/zakladni-informace-o-vhu-praha/.