Profesor Loschmidt

Text dotazu

Prosím o informace o profesoru \"Lochsmitovi\" - obor chemie, který má pamětní desku na Střední průmyslové škole v Ostrově nad Ohří. Napsal knihu Chemické studie.

Odpověď

Zpětně jsme dohledali informace o profesoru Loschmidtovi (jméno Lochsmit je pouze nesprávný přepis). Johann Josef Loschmidt se narodil 15. března 1821 v Počernech u Karlových Varů v rodině chudého zemědělce. Je jedním ze zakladatelů atomové fyziky, zabýval se také chemií (často bývá označován jako otec molekulového modelování), elektrodynamikou, mechanickou teorií tepla, optikou a krystalografií. Byl profesorem fyziky a chemie na univerzitě ve Vídni. Byl velice nadaný a toto nadání rozpoznal vesnický farář Adalbert Čech, který mu pomohl studovat na piaristickém gymnáziu v Ostrově (1833 - 1837). Poté Loschmidt pokračoval ve studiích na gymnáziu v Praze. Absolvoval filozofickou faktultu na Karlově univerzitě, kde studoval dva roky. V roce 1846 získal na vídeňské Polytechnice bakalářský titul (fyzika a chemie), studoval také na vídeňské univerzitě (mj. filosofii, matematiku, fyziku a chemii). Po ukončení studií se Lochsmidt neúspěšně pokoušel získat místo na vídeňské univerzitě. V roce 1856 začal učit na střední škole ve Vídni fyziku, chemii, aritmetiku a účetnictví. Na škole měl také svou malou laboratoř.
Roku 1856 zaslal vídeňské Akademii práci, ve které odvodil tzv. Loschmidtovo číslo. Loschmidtova konstanta udává počet molekul v 1 metru krychlovém ideálního plynu za normálních podmínek. V podstatě se jedná o jiné vyjádření Avogadrovy konstanty. V roce 1861 navrhuje Loschmidt tzv. kruhovou strukturu popisující tvar sloučenin uhlíku. V brožuře Chemische Studien I popsal schopnost atomů uhlíku tvořit vzájemnými vazbami prstencové molekuly. Popsal benzenové jádro. Známé je jeho grafické znázornění molekul. Práce ale byla tehdejší vědou ignorována a objev je připisován jinému vědci. August Kekule (1829-1896) ale zveřejnil své závěry o jádru benzenu až 4 roky po Loschmidtovi.
V roce 1865 Loschmidt publikoval článek Sitzungsber, ve kterém jako jeden z prvních celkem přesně, za pomocí kinetické teorie plynů, určil velikost molekul.
Nejpodrobnější informace o Johannu Josefu Loschmidtovi naleznete na stránkách http://www.loschmidt.cz/ Další informace např.: Österreichisches biographisches Lexikon 1815-1950. Bd. 5., Lange v.Burgenkron-[Maier] Simon Martin. -- [S.l. : s.n.], 1972 - str. 326 - 327 webové stránky: http://www.converter.cz/fyzici/loschmidt.htm