procentní bod

Text dotazu

V ekonomické publicistice je často používán pojem \"procentní bod\", což se zřejmě liší od \"procenta\", ale zatím jsem se nedopátral nějakého stručného a laicky uchopitelného vysvětlení rozdílu mezi těmito dvěma pojmy. Můžete pomoci?

Odpověď

Posíláme vám výklad rozdílu pojmů procento a procentní bod podle volně přístupné encyklopedie Wikipedia.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Procento:
Neporozumění
Mnoha lidem činí použití procent problémy, ať už z jejich nepochopení, nebo kvůli zásadnějším nepochopením základů aritmetiky. Mezi nejčastější chyby patří mimo jiné:

Změny hodnot v procentech, procentní body Pokud se má vyjádřit změna nějakého údaje uvedeného v procentech, je třeba zřetelně rozlišit, jestli tuto změnu vyjadřujeme v procentech původní základní hodnoty, nebo v procentech procentní hodnoty. Např. pokud v situaci, kdy sazba úroků činí 20 %, někdo řekne, že "úroky vzrostou o deset procent", může to znamenat dvě odlišné věci:

Úroková sazba vzroste na 22 % - tzn. původních dvacet, plus deset procent z dvaceti.
Úroková sazba vzroste na 30 % - tzn. původních dvacet, plus deset, o které mají vzrůst.
Tyto významy jsou evidentně zcela jiné a je třeba je důsledně rozlišovat.
Správný je první význam, pokud se má vyjádřit druhý význam, používá se termín procentní bod, tzn. "úroky vzrostou o deset procentních bodů".
Bohužel se však poměrně často tento termín nevyužívá v situacích, ve kterých by měl (a chybně se u takových vět předpokládá druhý význam), což vede k některým matoucím (či spíše chybným) vyjádřením.