Proč se říká "ty grázle" - kdo byl Grasel vlastně zač?

Text dotazu

Dobrý den, zajímám se o postavu J.Grasela. Zajímalo by mě, co to bylo vlastně za člověka? Byl jeho charakter výslednicí rodinného zázemí a tehdejších společenských hranic? Měl šanci na "slušný" život? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobry den,

postava Jana Jiriho Grasela je realna. Narodil se v roce 1790 v Novych Syrovicich (okres Trebic). Jeho otec byl pohodny a zivil se i kradezemi a loupezemi, byl casto ve vezeni a jeho syn byl vernou jeho kopii. (Otec ho k takovemu zivotu od utleho detstvi zcela vedome vedl.) Sve ciny pachal J.J.Grasel v jiznich Cechach a na jizni Morave, ale taky v Rakousku. V roce 1815 byl zatcen a ve Vidni popraven spolu se dvema svymi kumpany 31.1.1818.
Prestoze byl lupic a vrah, byly mu nepravem prisouzeny vlastnosti lidoveho zbojnika.

Grazl jeden! = ulicnik, darebak, lump
Zdroj: KOVAROVA, Stanislava Proc se rika? Olmouc: Alda, 1994.

O legendarni postave loupeznika Grasela, ktery podle ustniho podani bohatym bral a chudym daval, je napsana vetsi cast literatury v nemcine, nektera dila byla prelozena do cestiny, napr.:

POLAK, Karel Loupeznik naseho kraje Jan Jiri Grasel. Jihlava: Klub ceskych turistu Cerinek, 2002.

Obsahlejsi publikaci je nemecka kniha:

BLETSCHACHER, Richard Der Grasel: Chronik eines Rauberlebens. Wien: Deuticke, 1995.

Na ukazku posilam i clanky, kterych bylo o lupici napsano velke mnozstvi:

JANOUSKOVA, Martina. Cesky Robin Hood, nebo zatracenec? Ceskobudejovicke listy, Roc. 5, c. 201 (19960828), s. 6

RIEDL, Jaroslav. Lupic, který se stal legendou. Ceskobudejovicke listy, pril. Nedelni kanape, Roc. 12, c. 33 (20030208)

SCHINDLEROVA, Margot. Mluvim plynule jak necky, tak i cesky . (Johann Georg Grasel a lidove vypraveni oloupeznicich. Cesky lid, Roc. 80, c. 2 (1993), s. 103-108.