proč se policistům říká chlupatí

Text dotazu

Proč se policistům říká chlupatí

Odpověď

Vážená paní, k Vašemu dotazu : "proč se policistům říká chlupatí" sdělujeme, že vysvětlení pro tento výraz jsme nenalezli v žádném slovníku. Ani po konzultaci ve Vojenském historickém muzeu jsme vysvětlení nenašli, pouze v Ústavu pro jazyk český AV ČR jsme se dozvěděli, že se údajně jedná o slangový výraz pro označení policistů v oblasti Žižkova. Zkuste si vypůjčit knihu zabývající se historií policie a zde se Vám případně podaří vysledovat vznik tohoto názvu, anebo se obraťte na Muzeum policie:

120 00 Praha 2, Ke Karlovu 453
www.mvcr.cz/policie/muzeum.htm

Telefon: +420 224923619
Fax: +420 261441091
E-mail: muzeum@mvcr.cz

Doplnění:

Podle Slovníku nespisovné češtiny (Praha: Maxdorf, 2006) jde o slovo argotické (zachycené již ve starších publikacích věnovaných slangům). Pojmenování podle tohoto slovníku snad vzniklo  podle chocholu na přolbě četníků za C. a K. monarchie.