Přístup do knihovny

Text dotazu

Dobrý den,
jsem studentka bohemistiky z Polska. Budu psát balakářku o českém literárním undergroundu. Potřebovala bych různé materiály a texty, které bych chtěla použit v mé práci. Chtěla bych se zeptat, zda měla bych přístup do Národní Knihovny (přesně do čítárny časopisů v Klementinu).
Ptám se, protože nevím jak to vypadá, když někdo ze zahraničí, např. z Polska, chtěl by použit NK. Potřebovala bych jakési doklady? Planuju cestu do Prahy za účelem sebrání všech nutných materiálů pro mou práci a chtěla bych se připravit, abych se na místě nedozvěděla, že ke NK přístup nemám.

Odpověď

Dobrý den,

s registrací v NK žádný problém není. Stačí vám doklad totožnosti, například pas, řidičský průkaz apod. Registraci vyřídíte na místě a zabere jen několik minut. Základní informace najdete zde:

http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Zakladni_informace&submenu3=63 .

V NK (v budově Klementina) je studovna časopisů, ale ta patrně nebude vhodná pro vaše účely. V rámci této studovny jsou k dispozici aktuální ročníky periodik (cca posledních 3-5 let), ostatní periodika jsou uložena v rámci hlavního fondu. - To vás ale nemusí až tolik zajímat. Pokud budete chtít studovat nějaký dokument z našich fondů, je třeba jej vyhledat v katalogu, kde se vám zobrazí možnosti, do kterých studoven lze dokument objednat.

Pokud jde o katalogy, je to s nimi takto:

1. Velká část a většina fondů je uvedena v elektronickém katalogu NK: - http://sigma.nkp.cz/F/ - báze NKC; nebo z www.nkp.cz, záložka Katalogy. U vyhledaných dokumentů je ikona exemplářů, přes kterou lze objednávat.

2. V NKC ještě není uvedeno vše a některé starší věci vydané před r. 1995 najdete v naskenovaných lístkových katalozích Katif: http://katif.nkp.cz/, nebo z hl. stránky podobně jako výše. - Ale většina samizdatů by měla být uvedena v NKC.

3. Pokud jde o underground a speciálně samizdat, je možné, že některé publikace budou uloženy v depozitáři v Hostivaři. - Pro tento případ by bylo dobré, kdybyste si předem prošla v katalogu, co by vás zajímalo.

Bez průkazu sice v bázi NKC objednávat nemůžete, ale můžete zjistit, co a jak je k dispozici.

- Pokud bude u dokumentu uvedeno: do studovny, SKLAD KLEMENTINUM, jde o prezenční exemplář, který si lze objednat a během 2-3 hodin jej dostanete do studovny a to můžete pohodlně zařídit na místě. Někde může být přímo uvedena studovna, kde je dokument ve volném výběru.

- Pokud bude v bázi NKC u dokumentu uvedeno archivní exemplář, Národní konzervační fond (a nezobrazí se možnost Objednat), pak je dokument právě v depozitáři v Hostivaři. - V takovém případě nám můžete předem poslat seznam toho, co byste chtěla studovat a kolegyně by vám domluvily návštěvu v depozitáři v Hostivaři. S tím se prosím obraťte na adresu: hala.os@nkp.cz.

Při práci by vám možná pomohla následující bibliografie:

Edice českého samizdatu 1972-1991 / Jitka Hanáková. -- 1. vyd.. -- Praha :

Národní knihovna České republiky, 1997. -- 368 s. ; 21 cm

Pokud jde o souhrnné zpracování, je patrně nejreprezentativnější publikací, obsahující i řadu dokumentů, nahrávky a obsáhlou bibliografii:

Alternativní kultura : příběh české společnosti 1945-1989 / Tomáš Bitrich ... [et al.] ; editor Josef Alan. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2001. -- 610 s., [48] s. obr. příl. : il. (některé barev.), portréty ; 24 cm + 1 CD-ROM

Speciálně tématu je věnována kniha:

Underground : (kapitoly o českém literárním undergroundu) / Martin Pilař. -- Vyd. 2.. -- Brno : Host, 2002. -- 176 s. ; 21 cm

Nakonec si dovolujeme doporučit knihovnu, která by pro vaši práci mohla být vhodnější než NK. Knihovna Libri Prohibiti se specializuje na exilovou a samizdatovou literaturu a má v tomto ohledu asi nejlepší sbírky. Informaci o knihovně najdete zde: http://libpro.cts.cuni.cz/.

Pokud byste potřebovala další praktické nebo bibliografické informace můžete se obrátit na adresu reference@nkp.cz.