Příspěvky obcí veřejným knihovnám 2013 (-2009), nepřepočtený počet zaměstnanců knihovevn 2013

Text dotazu

Dobrý den,
píšu práci ve které srovnávám české a zahraniční veřejné knihovny. Bohužel se mi však nedaří najít souhrnný údaj o příspěvcích, které knihovny získaly od svých zřizovatelů (obcí). Dohledala jsem sice na stránkách statistického úřadu výdaje státního rozpočtu a místních rozpočtů na kulturu a sport, ale tam jsou knihovny uvedeny společně s veřejnými archivy, což neodpovídá mým potřebám. Dostupné statistiky NIPOSu uvádějí jen částky použité na pořízení fondů. Je tato informace veřejně přístupná, popřípadě existuje takováto statistika? Pokud by byla dostupná i čísla od roku 2009 do 2013 včetně bylo by to příjemné.
Obdobný problém mám u snahy zjistit počet zaměstnanců knihoven. NIPOS uvádí jen počet plných úvazků, já bych chtěla spíše vědět, kolik lidí je zaměstnáno.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
Váš dotaz jsme konzultovali s odborníky z Knihovnického institutu Národní knihovny ČR a můžeme Vám potvrdit, že údaje uváděné ve Statistické ročence a NIPOSu jsou oficiální platné údaje a podrobnější statistika - rozpočet pro knihovny, počet zaměstnanců, atd. - nikde uváděna není.
Doporučovali bychom Vám však ještě, abyste se obrátila s dotazem na naši kolegyni Ing. Danu Smetanovou, Dana.Smetanova@nkp.cz, která se v Národní knihovně ČR se zabývá statistikou knihoven a ověřila si u ní, že tato data skutečně nejsou veřejně uváděna, resp. zda nejsou k dispozici alespoň pro vnitřní potřebu odpovědných institucí.
Pokud by Vás zajímaly údaje za konkrétní města či vesnice, zcela jistě by Vám některé informace měl poskytnout příslušný městský úřad, který je velmi často zřizovatelem těchto místních knihoven.