Přísloví víc očí víc vidí

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se dozvěděla, kde se vzalo toto přísloví/rčení: Víc očí víc vidí. Děkuji.

Odpověď

Slovník české frazeologie a idiomatiky (Praha, Leda 2009, sv. 4, Výrazy větné, s. 636) uvádí význam "lidé společně vidí víc než jedinec"; pragmatika tohoto rčení se vztahuje především na připomínku či výzvu o pomoc při hledání nějakého drobného předmětu. Toto rčení se vyskytuje také ve variantě "čtyři oči vidí víc než dvě" s totožným významem. Jedná se zřejmě o velmi rozšířené a zobecněné rčení, o čemž svědčí i to, že kromě češtiny najdeme ekvivalenty frazeologismu i v různých dalších jazycích (ang. Four eyes are better than two., lat. Plus vident oculi quam oculus., něm. Vier Augen sehen mehr als zwei. atd.).