Přísloví Stará láska nerezaví

Text dotazu

Dobrý den, prosím pomozte mi najít původ přísloví "Stará láska nerezaví" a jeho možné interpretace, případně mě odkázat k adekvátním literárním zdrojům. Předem mockrát děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

toto přísloví uvádí F. L. Čelakovský ve svém Mudrosloví národu slovanského ve příslovích, jehož první vydání vyšlo v roce 1852 (je dostupné na internetu v elektronické podobě na adrese http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShowMonograph.do?id=4322)

Latinské přísloví v podobném významu je zmiňováno už ve středověku: Mutari nescit inveteratus amor  (doslova: Laska, která zestarala, se změnit neumí)

Uvádí Hans Walther pod č. 15 804a:

Proverbia sententiaeque latinitatis medii aevi = Lateinischen Sprichwörter und Sentenzen des Mittelalters in alphabetischer Anordnung. Göttingen : Vandenhoeck & Ruprecht, 1963-1965. 3 sv. (publikace je dostupná prezenčně v Národní knihovně ČR)

Přísloví existuje i v dalších jazycích, ať už ve stejném znění nebo v mírných obměnách, např.: old love will not be forgotten, an old flame never dies, alte liebe rostet nicht apod.

Přísloví vyjadřuje zkušenost, že bývalá náklonnost nebo nadšení vůči někomu či něčemu dlouho přetrvávají a člověk může prožít tyto pocity i s odstupem času. Slovník české frazeologie a idiomatiky uvádí: dobrý a pevný vztah k tomu, co nás v mládí obklopovalo nebo s kým jsme šťastně, dobře žili, vytrvává a s postupem času nemizí (týká se vztahu s lidmi, ale i k místům, věcem, zálibám apod.). Člověk si váží starých dobrých hodnot a zážitků.

Slovník dále uvádí ekvivalenty, synonyma: člověk váží si hodnot starých, člověk miluje lásky

mládí stále, Není nad..., To bych nevyměnil ani za nic.

Použitá literatura:

KUŤÁKOVÁ, Eva. Moudrost věků : lexikon latinských výroků, přísloví a rčení / Eva Kuťáková, Václav Marek. -- 1. vyd. -- Praha : Svoboda, 1988. -- 661 s.

Slovník české frazeologie a idiomatiky. 4. díl, Výrazy větné. -- 1. vyd. -- Voznice : Leda, 2009. -- 1267 s. ; 21 cm. -- Bibliografie na s. 1266-1267

ISBN 978-80-7335-219-6

Styblík, Vlastimil. Tajemství. Praha : SPN - pedagogické nakladatelství, 2006. 175 s.

Dále byste možná našla něco v těchto publikacích, které bohužel v naší knihovně k dispozici nejsou:

Jádro pudla : malá encyklopedie nejfrekventovanějších rčení, přísloví a sentencí / Josef Krátký ; ilustr. Ota Jirák. Mladá Boleslav : Šebek & Pospíšil, 1991. 174 s. (Výklad původu a významu 338 nejpoužívanějších rčení a přísloví).

Historie a etymologie českých rčení : bibliografie pramenů / Ludmila Stěpanova. -- 1. vyd.. -- Praha : Karolinum, 1998. -- 132 s.