přísloví

Text dotazu

Dobrý den,
můžete mi prosím pomoct se slovníkovým vysvětlením těchto čtyř přísloví:
Chodit spát se slepicemi
Neví, kde mu hlava stojí
Mlýt pantem
Být na koni
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Vámi uvedená úsloví patří mezi běžně užívaná. Předpokládáme tedy, že jejich význam pravděpodobně znáte.

Chodit spát se slepicemi   - (obv. starý nebo venkovský člověk v důsledku návyku, zvl. kvůli časnému vstávání ráno ) chodit spát velmi brzy, při setmění

Neví, kde mu hlava stojí -  (člověk v důsledku množství stejně naléhavých povinností a nedostatku času apod.) mít mnoho práce a starost, soustřeďovat se na příliš mnoho věcí najednou a být z toho již zmatený, dezorientovaný Mlít pantem - žvanit Být na koni - (Člověk v mocenském boji, soutěži, hádce aj.) mít momentální převahu a výhodu a také možnosti (aktivního postupu apod.

Zdroje:

* Čermák, František, Hronek, Jiří a Machač, Jaroslav. Slovník české frazeologie a idiomatiky. 3, Výrazy slovesné. 2., přeprac. a dopl. vyd., V nakl. Leda vyd. 1. Praha: Leda, 2009. 1247 s. ISBN 978-80-7335-218-9.

* Zaorálek, Jaroslav. Lidová rčení. Vyd. 4., V nakl. Academia 2. Praha: Academia, 2000. 741 s. ISBN 80-200-0824-1.