přísloví

Text dotazu

Dobrý den,
Potřebovala bych znát vysvětlení těchto
přísloví.1,Darovanému koni na zuby nekoukej, 2,Kdo jinému jámu kopá ,sám do
ní padá, 3,Kdo seje vítr,sklízí bouři.Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

přísloví Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá ... (Šalomoun) nebo Kdo seje vítr, sklízí bouři (biblické) - obě bychom mohli použít při vyjádření - odplata.

Zdroj: PLACHETKA, Jiří. Velký slovník citátů a přísloví z nesčetných pramenů ponačerpal et item popřekládal...Praha: Academia, 1996.

Darovanému koni na zuby nekoukej (nehleď) - je to úzus, vyjadřující vděk.

Patří do kapitoly, která obsahuje přísloví k vlastnostem nebo termínům chování jako jsou - dobré styky, přátelství, dar, láska, obliba, snášenlivost.

Zdroj: BACHMANNOVÁ, Jarmila, SUKSOV, Valentin. Jak se to řekne jinde. Česká přísloví a jejich jinojazyčné protějšky. Praha: Euromedia Group, 2007.