přísloví

Text dotazu

DOBRÝ DEN,MOHLA BYCH SE ZEPTAT NA VÝZNAM PŘÍSLOVÍ-JE ČAS KAMENY ROZHAZOVAT JE ČAS KAMENY SKLÍZET.DĚKUJI MOC ZA ODPOVĚĎ

Odpověď

Dobrý den,

je čas kameny rozhazovat, je čas kameny sklízet - přesný výklad tohoto úsloví jsme nenašli, ale myslíme si, že by mohl být nějak takto:

"Všechno má určenou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas."

V jižních Čechách se říkávalo "dočkej času jako husa klasu", všechno chce svůj čas; snad by mohlo být výkladem tohoto přísloví i každé špatné je pro něco dobré? Nebo nic se neděje bez užitku, všechno se k něčemu hodí, všecko se dá zužitkovat do poslední nitky?

Např. pustit dospělé děti do světa, i když  nám budou chybět. Až se vrátí, budou zkušenější, bohatší a obohatí i náš život svým vyprávěním, svými poznatky a naším vědomím, že šly za svým cílem a my jim v tom nebránili...

Odraz pokorného vědomí, že nejsme pány času, čas plyne, čas nejde zastavit ani obelstít, to jde jen v pohádkách...

Volně čerpáno z: MLČOCH, Lubomír, BÁRTA, Jan. Čas pravé radosti. Praha: Portál, 2007.

Další odkazy:

http://www.biblesos.org/cs/bible/czech-cep/kazatel-01121003001022/

http://katecheze.evangnet.cz/programy/je-cas-kameny-rozhazovat-i-cas-kameny-sbirat-cas-objimat-i-cas-objimani-zanechat

S výkladem by mohli pomoci v Ústavu pro českou literaturu AV ČR nebo v Ústavu pro český jazyk AV ČR.