přísloví

Text dotazu

Můžete mi prosím vysvětlit tato přísloví?
1.Spí jako blaničtí rytíři.
2.Je hluchý jako tetřev.
3.Jsem jako v Jiříkově vidění.
4 Byl jako po výprasku.

Odpověď

Dobrý den, vámi uvedená přirovnání se užívají v následujícím významu:
1) Spát jako blaničtí rytíři = spát tvrdě, vytrvale, nebýt k probuzení. Více informací naleznete v:
* KOVÁŘOVÁ, Stanislava. Proč se říká? 2. 1. vyd. Olomouc : Alda, 1996. ISBN 80-85600-30-7
* KRÁTKÝ, Josef. Jádro pudla : malá encyklopedie nejfrekventovanějších rčení, přísloví a sentencí. 1. vyd. Mladá Boleslav : Šebek & Pospíšil, 1991.ISBN 80-85210-17-7
* SPÁLOVÁ, Olga. Co to je, když se řekne--. 2.vyd., V TeMi 1. Velké Bílovice : TeMi CZ, 2007. ISBN 978-80-903873-3-1.)

2) Být hluchý jako tetřev = chovat se zcela nerozumně, oddaně a nekriticky vůči někomu a nedbat, nereagovat na nic, na nikoho jiného; velmi špatně slyšet Více v:
* Slovník české frazeologie a idiomatiky. Přirovnání. 1.vyd. Praha : Academia, 1983
* KRÁTKÝ, Josef. Jádro pudla : malá encyklopedie nejfrekventovanějších rčení, přísloví a sentencí. 1. vyd. Mladá Boleslav : Šebek & Pospíšil, 1991.ISBN 80-85210-17-7)

3) Být jako v Jiříkově vidění = být zcela udiven, překvapen (obvykle radostně); popř. zmaten (nechápat proč a jak se co děje) Více v:
* Slovník české frazeologie a idiomatiky. Přirovnání. 1.vyd. Praha : Academia, 1983
* POKORNÝ, Jindřich. Zakopaný pes aneb o tom, jak, proč a kde vznikla některá slova, jména, rčení, úsloví, pořekadla a přísloví. 1. vyd.  Praha : Albatros, 1976.
* SPÁLOVÁ, Olga. Co to je, když se řekne--. 2.vyd., V TeMi 1. Velké Bílovice : TeMi CZ, 2007. ISBN 978-80-903873-3-1.) *KRÁTKÝ, Josef. Jádro pudla : malá encyklopedie nejfrekventovanějších rčení, přísloví a sentencí. 1. vyd. Mladá Boleslav : Šebek & Pospíšil, 1991.ISBN 80-85210-17-7

4) Přirovnání "být jako po výprasku" jsme v knihách o českých příslovích nedohledali. Jedná se však nejspíše o jinak formulovanou podobu přirovnání "být jako zmlácený, zbitý" = pociťovat krajní a bolestivou únavu, jen s námahou se pohybovat. Více informací v:
* Slovník české frazeologie a idiomatiky. Přirovnání. 1.vyd. Praha : Academia, 1983.