Přírodní park Horní Střela

Text dotazu

Dobrý den. zajímám se o oblast Přírodní park Horní Střela. Proto jsem se chtěla zeptat,zda byste mi mohli o ní poskytnout nějaké informace. Např. kdy byl park založen,z jakého důvodu,něco o fauně a flóře a geologické stavbě. Případně kde bych mohla tyto informace zjískat. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, uvádíme Vám výtah z publikace

ZAHRADNICKÝ, Jiří; MACKOVČIN, PETER (ed) a kolektiv. Chráněná území ČR. XI., Plzeňsko a Karlovarsko. Vyd. 1..  Praha : Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ; Brno : EkoCentrum Brno, 2004. 588 s. ISBN 80-86064-68-9:

Přírodní park Horní Střela byl vyhlášen v roce 1978 jako tzv. oblast klidu. Park je vymezen na ploše 7350 ha v severovýchodní části Plzeň - sever. Nachází se v převážně lesnatém terénu Rabštejnské pahorkatiny a Žihelské brázdy a zahrnuje hluboké údolí se zaklesnutými meandry řeky Střely a jejich přítoků s širším okolí. Na skalnatých okrajích se ojediněle zachovaly reliktní bory, v suťových lokalitách pestřejší sukové lesy, ve vlhkých potočních nivách jsou cenné květnaté louky s olšinami, na izolovaných čedičových kupách pak cennější trávníky na sucho- a teplomilnou vegetaci. V lesních porostech jsou lokálně zachovány původní listnaté dřeviny, např. javor mléč a klen, lípa malolistá a velkolistá, buk lesní, vzácně i jedle, u potoků jasan ztepilý, olše lepkavá, atd. Cennější porosty se vyskytují na skeletových půdách a v některých oligotrofních trvalých travních porostech. V parku se hojně vyskytuje vysoká zvěř, běžné je prase divoké. U řeky Střely lze spatřit vydru říční. Z významnějších hmyzožravců rejsek obecný, z obojživelníků a plazů ropucha obecná, mlok skvrnitý, užovka obojková a hladká. Významný je výskyt sov a dravců- např. výra velkého, puštíka obecného, kolouse ušatého, kdysi i sokola stěhovavého a celé řady ohrožených druhů pěvců.

Další informace můžete čerpat kromě výše uvedené publikace z následujících dokumentů:
Přírodní parky Plzeňského kraje = Naturparks des Bezirks Pilsen = Nature park in Pilsen region. [texty zpracovala Emilie Kočandrlová]. [Plzeň] : Krajský úřad Plzeňského kraje, odbor životního prostředí, 2005. 47 s. ISBN 80-239-7808-X

BALÁK, Ivan et al.. Přírodní památky, rezervace a parky. 1. vyd.. Praha : Olympia, 2004. 186 s., [24] s. ISBN 80-7033-826-1

Záznamy všech publikací spolu s informacemi o jejich zapůjčení jsou dostupné v online katalogu NK ČR na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ .

V Souborném katalogu ČR (viz. http://sigma.nkp.cz/F/ ) naleznete záznam spolu s údaji, ve které knihovně se publikace nachází:

NĚMEC, Jan (ed.). Přírodní parky a ochrana přírody. Praha : 43. ZO ČSOP, 2001. 90 s.

Můžete také využít plzeňské středisko Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a případně se obrátit na jeho pracovníky:
http://www.plzen.ochranaprirody.cz/