přípona -ic

Text dotazu

Dobrý den. Rád bych se zeptal:
Tak jako kněžic, králevic... mohou znamenat následníka, platí to pro každý ten titul, pokud má příponu "ic"??? Např. vévodic?
Předem děkuji za odpověď, i když mám - s prominutím - divně vtíraví pocit, že jsem se již ptal...

Odpověď

Dobrý den,

příponu / koncovku -ic jste s námi ještě nekonzultoval.

Domníváme se, že přípona -ic je jen u určitých slov a nevyjadřuje následníka... Je to ale jen naše domněnka. Dotazy na českou gramatiku je  lepší směrovat na pracovníky Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz .

http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

kralevic

dělení: kra-le-vic

lze i: králevic

rod: m. živ.

jednotné číslo

množné číslo

1. pád

kralevic

kralevici, kralevicové

2. pád

kralevice

kraleviců

3. pád

kralevici, kralevicovi

kralevicům

4. pád

kralevice

5. pád

kralevici

kralevici, kralevicové

6. pád

kralevici, kralevicovi

kralevicích

7. pád

kralevicem

kralevici

příklady: Spor mezi králem Václavem a jeho synem, kralevicem Přemyslem Otakarem.

Nově: Heslové slovo bylo nalezeno také v následujících slovnících: SSČ, SSJČ SSČ králevic, kralevic, -e m (1. mn. -ové, -i) královský syn

SSJČ

králevic (*kralevic, Jir., Podl., †králevič, Čech, Svět., Maj., †kralevič, Ner., Zey. aj., †královic, Zey., Klicp. †královič, Mácha, Sab., †kralovič, Zey.), -e m. (1. mn. -ové, -i) syn krále, královský princ: k. Marko; polský k.