Příležitosti a rizika při vstupu na trh cestovních kanceláří v ČR

Text dotazu

Vážený pane/Vážená paní,

chtěla bych požádat o informace ohledně existujících publikací, zpráv či dokumentů, které se zabývají aktuálními trendy na trhu cestovních kanceláří a agentur v ČR a také příležitostmi a riziky při vstupu na aktuální trh CK a CA.

 Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

literatury na Vaše téma je mnoho. Přikládáme nástin literatury a naučíme Vás, jak se ve zdrojích Národní knihovny ČR zorientovat. Podívejte se na stránky http://www.nkp.cz , kde buď se budete pohybovat v pravém horním rohu a změníte vyhledávání na webu ve vyhledávání v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR, anebo v EDS, což je multivyhledávač naší instituce, který prohledává více databází najednou. Pokud Vás skutečně zajímá pouze současnost, vyzkoušejte v portálech JIB a JIB+. JIB je zajímavá, co se týče monografií, v JIB+ bude mít zase přesnější výsledky na články k danému tématu. Pokud  se budete pohybovat v elektronickém katalogu NK ČR, zkuste změnit bázi. Opusťte tedy bázi NKC a nahraďte ji bázi ANL, kde výběrově naleznete  české články. Širší záběr po českém prostředí je možný jedině s platným čtenářským průkazem, neboť z důvodu licenčních podmínek smí naše knihovna zpřístupňovat databázi Anopress pouze čtenářům s platným čtenářským průkazem a v prostorách knihovny. Tento menší nekomfort je vynahrazen přístupem nejen k článkům, ale i k informacím na dané téma v médiích jako jsou internet, televize a rádio.

Literatura k tématu Aktuální trendy na trhu cestovních kanceláří a agentur ČR, příležitosti a rizika při vstupu na aktuální trh CK a CA:
Příklad českých odborných textů:
* GOELDNER, Charles R. a RITCHIE, J. R. Brent. Cestovní ruch: principy, příklady, trendy. 1. vyd. Brno: BizBooks, 2014. xviii, 545 s. ISBN 978-80-265-0298-2.
* NOVACKÁ, Ľudmila. Cestovní ruch a Evropská unie. Vyd. 1. Praha: Univerzita Jana Amose Komenského, 2011. 128 s. ISBN 978-80-7452-016-7.
* PALATKOVÁ, Monika. Mezinárodní turismus: analýza pozice turismu ve světové ekonomice, změny mezinárodního turismu v důsledku globálních změn, evropská integrace a mezinárodní turismus. 2., aktualiz. a rozš. vyd. Praha: Grada, 2014. 251 s. ISBN 978-80-247-4862-7.
* PALATKOVÁ, Monika. Mezinárodní cestovní ruch I [CD-ROM]. V Praze: Vysoká škola obchodní, 2010. Požadavky na systém: Adobe Acrobat Reader. ISBN 978-80-86841-21-2.
* KOSTKOVÁ, Miroslava, NĚMČANSKÝ, Milan a TORČÍKOVÁ, Eva. Management služeb cestovního ruchu. Vyd. 1. Karviná: Slezská univerzita v Opavě, Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné, 2009. 256 s. ISBN 978-80-7248-510-9.
České články:
* CIMLER, Petr, HOMMEROVÁ, Dita a POTMĚŠIL, Jaroslav. Přeshraniční nákupní turismus v česko-saském příhraničí. Trendy v podnikání - BusinessTrends, 2013, s. 35-41. ISSN 1805-0603.
* MATÚŠKOVÁ, Štěpánka. Spřízněni místem: spotřebitele začala zajímat krajová originalita. Respekt, 2012, 23(40), s. 75-77. ISSN 0862-6545.
* KOHOUT, Jiří. Akční skupina chce najít nové trendy pro cestovní ruch. Tachovský deník, 2011, 20(44), s. 3. ISSN 1210-9193.
* MALÁ, Vlasta. Turismus jako světový fenomén. Mezinárodní politika, 1995, 19(6), s. 3-6. ISSN 0543-7962.
* HLOUŠEK, Milan. Na Kraslicku je prý možný rozvoj dřevařství a turistiky: zvláštní pracovní skupina by měla nastínit rozvojové možnosti regionu a další příležitosti. Sokolovský deník, 2011, 20(101), s. 2. ISSN 1210-9207.
* Název:              Aktuální trendy v příjezdovém cestovním ruchu České republiky

Zdroj:    COT business

Datum:                06.11.2014

Str.:       46

Zpracováno:      07.11.2014 03:54:01

Číslo:     11

Rubrika:               Outgoing and Incoming

ISSN:     1212-4281

Jazyk:    cz

Oblast:                 Časopisy - společnost a životní styl

Zkratka oblasti:                CZ

Zkratka zdroje:                 CZ2D

Identifikace:      CZ2D20141106010028

* Název:              Big data: Poznejte zákazníky a jejich potřeby

Zdroj:    Strategie

Datum:                18.04.2013

Str.:       86

Zpracováno:      20.04.2013 04:07:49

Číslo:     4

Rubrika:               Příloha - Cestovní ruch - Marketing Data

Autor:   Bronislav Kvasnička, CEO TNS Aisa

Odkaz: http://www.istrategie.cz

ISSN:     1210-3756

Jazyk:    cz

Oblast:                 Časopisy - média a komunikace

Zkratka oblasti:                CM

Zkratka zdroje:                 CMXT

Identifikace:      CMXT20130418010057
Zahraniční články:
* POPESCU, C, CSOSZ, I, & CIOLAC, R 2014, SIGNIFICANT TRENDS OF TOURISM AT GLOBAL AND NATIONAL LEVEL, Agricultural Management / Lucrari Stiintifice Seria I, Management Agricol, 16, 4, pp. 159-164, Business Source Complete, EBSCOhost, viewed 16 March 2015
* Királ'ová, A 2014, NEW TRENDS IN TOURISM - A CHALLENGE FOR MODERNIZATION OF TOURISM HIGHER EDUCATION IN THE CZECH REPUBLIC, Skyline Business Journal, 10, 1, pp. 1-8, Business Source Complete, EBSCOhost, viewed 16 March 2015.
* BOROS, L, MARTYIN, Z, & PÁL, V 2013, Industrial tourism - trends and opportunities, Forum Geografic, 12, 1, pp. 108-114, Academic Search Complete, EBSCOhost, viewed 16 March 2015.
* Dolzhikova-Polishchuk, LV 2014, PECULIARITIES AND TRENDS OF TOURISM ACTIVITY MANAGEMENT. (English), Actual Problems Of Economics / Aktual'ni Problemi Ekonomìki, 159, 9, pp. 103-112, Central & Eastern European Academic Source, EBSCOhost, viewed 16 March 2015.