příjmení Zrůcký

Text dotazu

Dobrý den, prosím o vysvětlení původu a významu příjmení Zrůcký. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Zrůcký je odvozeno od místního jména Zruč.
V knize od Antonína Profouse se můžeme o původu názvu Zruč dočíst následující výklad (pro Zruč nad Sázavou a Zruč/ves blízko Plzně):
"Původně bylo jméno těchto obcí v množném číslem, jak je vidět z dokladů. Staročesky zruč = hrstky (dvě zruči pepře třeného (hrstky).
Pro Zruč u Plzně podal Profous odchylný výklad. U Brandýsa n. Labem je ves Rudeč a kdysi bývala ves Rudeček. Jméno této zaniklé vsi se objevuje též v podobě Zruč. Profous soudí, že stejný původ má i jméno Zruč na Plzeňsku, že se totiž vyvinulo z předložkového spojení z Rudče > z Ruče."

Podle stránek www.kdejsme.cz žije v České republice 18 mužů a 16 žen s příjmením Zrůcký/-á; nejvíce v oblastech Dačic, Brna, Hustopeče či Hranic.

Použitá literatura:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.
* PROFOUS, Antonín; ŠMILAUER, Vladimír a SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960. 5 sv.