příjmení Žoha

Text dotazu

Význam a původ příjmení Žoha?

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Žoha je pravděpodobně odvozeno z nářečního slova žochlat = žvanit nebo žouhat = jíst.

Pro zajímavost Vám uvádíme statistiky četnosti příjmení v ČR dle stránek www.kdejsme.cz.  V České republice žije cca 139 mužů a 155 žen s příjmením Žoha/Žohová; nejvíce v oblastech Prahy a Ústí nad Labem, dále např. Kutné Hory, Pardubic, Říčan, Tábora či Aše.

Použitá literatura:

Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.