příjmení Zikuda

Text dotazu

Původ, význam a rozšířenost příjmení Zikuda.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Zikuda/ Zikudová vzniklo z domácké podoby osobního jména Zikmund. Což je původně germánské osobní jméno složené ze sigû = vítězství a munt = ochrana. Latinizovaná podoba tohoto jména je Sigismundus.

Co se týká četnosti tohoto příjmení v České republice, v roce 2011 zde žilo 79 osob s tímto příjmením. Z toho 40 mužů a 39 žen. Nejčastěji pak v Písku, Turnově, Chrudimi či Kutné Hoře.

Zdroje:

* http://www.kdejsme.cz
*  MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)