Příjmení Zdražilová

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o pomoc při hledání původu příjmení Zdražil. Syn má za úkol do školy vypracovat pojednání o svém příjmení a nějak nám došla slova. Děkuji za případnou odpověď, Zdražilová.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Zdražil je odvozeno od slovesa "zdražit", jedná se o příčestí minulé. Sloveso zdražit souvisí s přídavným jménem "drahý", které je všeslovanského původu a znamená vedle významu "milý" také "mající velkou hodnotu" (od toho dražiti-zdražovati).

Statistiky Ministerstva vnitra ČR evidovaly v roce 2007 864 mužů a 1010 žen s tímto příjmením, viz.

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx.