Příjmení Žaloudek a Vondrlík

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych zjistit původ příjmení "Žaloudek" a "Vondrlík". Děkuji Vám a přeji pěkný den.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Žaloudek vzniklo jako zdrobnělina z podstatného jména žalud = plod dubu či z moravské nářeční podoby slova s významem žaludek. Nositelem tohoto jména se mohl stát i člověk, který bydlel v domě s tímto domovním znamením (např. U Žaludů). Druhé příjmení, příjmení Vondrlík, bylo odvozeno z osobního jména Ondřej - jedná se o jméno řeckého původu a vykládá se jako "mužný, statný, odvážný".

Ke dni 15.7.2009 žilo v České republice 443 mužů a 483 žen s příjmením Žaloudek/Žaloudková a 16 mužů a 15 žen s příjmením Vondrlík/Vondrlíková.

Použité zdroje:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8.
* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? 4., přeprac. a dopl.vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:
http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx