příjmení Výbora/ Výborová

Text dotazu

Dobrý den, mohli byste mi prosím zjistit původ a význam příjmení Výbora - Výborová?
Děkuji předem.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Výbora/Výborová je stejně jako příjmení Výborný odvozeno od téhož přídavného jména, tj. "výborný". Toto přídavné jméno je vlastně ve smyslu "vybraný" od slovesa "bráti".

Dle stránky www.kdejsme.cz žije na území ČR 10 mužů a 12 žen s příjmením Výbora/-ová, nejčastěji v oblasti Brna, Jablonce n. Nisou, Brandýsa n. Labem, Blanska a Teplic.

Použitá literatura:
* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.
* Holub, Josef a Lyer, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd. Praha: SPN, 1992. 483 s. Odborné slovníky. ISBN 80-04-23715-0.