příjmení Voneš

Text dotazu

Vážení, prosím o zjištění původu příjmení Voneš. Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Voneš patří mezi příjmení odvozená z křestních jmen. Konkrétně od jména Ondřej (z řeckého Andreas =  mužný, statný, odvážný), popřípadě z osobního jména Onomysl.

V roce 2012 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména" 166  mužů a 162  žen s příjmením Voneš/Vonešová. Podrobnější informace o výskytu těchto jmen na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz čiwww.kdejsme.cz .

Zdroj:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)