Příjmení Vojtásek

Text dotazu

Je možné, že by příjmení Vojtásek vzniklo z příjmení Vojtek?

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Vojtásek/ Vojtásková stejně tak jako příjmení Vojtek/ Vojtková vzniklo z osobního jména Vojtěch. Což znamená útěcha či posila vojska.

Pro zajímavost uvádíme, že v roce 2011 žilo v České republice 44 osob s příjmením Vojtásek/ Vojtásková. Z toho 23 mužů a 21 žen. Nejčastěji pak v Ostravě, Luhačovicích, Hranici či Havířově.

Zdroje:

* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude Vaše dítě jmenovat? 4. přeprac. a dopl. vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.