Příjmení Vinklát a Šantroch

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás o vysvětlení původu příjmení Vinklát a Šantroch. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Šantroch pochází ze stejného základu jako příjmení Šanta. Šanta má původ v moravském nářečí : šantat = šourat se, plést nohama a šantovat = žertovat, dovádět a také z názvu rostliny šanta lékařská.
Příjmení Vinklát jsme sice v našich zdrojích nenalezli, ale pravděpodobně má stejný původ jako další podobná příjmení ze stejného základu : Vinklar, Vinklář , která pochází z něm. slova obecného významu = obchodník prodávající ve výklenku nebo kdo bydlel ve výklenku.

S dotazem se ještě můžete obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz.

Zdroj : D. Moldanová :  Naše příjmení, Agentura Pankrác, 2004