příjmení Vejdělek

Text dotazu

Dobrý den,

chtěla bych zjistit jak vzniklo a jaký je význam příjmení Vejdělek.

Odpověď

Dobrý den,

podle knihy "Naše příjmení" patří Vejdělek mezi příjmení vzniklá z „podstatných jmen,

přídavných jmen, sloves, příslovcí…obecného významu. Řada těchto příjmení zařazuje

člověka podle jeho místa v lidském kolektivu, podle jeho zaměstnání, charakteristických rysů fyzických i duševních, podle událostí, v nichž se proslavil.“ (strany 17-20).

Příjmení Vejdělek znamená výdělek (plat, mzdu) a vzniklo ze slov označujících majetkové a finanční vztahy (vznikla tak i příjmení Nouza, Škoda, Kořistka….).

Děkujeme za dotaz

Zdroj:

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3., (druhé v Agentuře Pankrác). Praha:

Agentura Pankrác, 2010, 229 s. ISBN 80-86781-03-8.