Příjmení Vaňouček

Text dotazu

Zajímal by mě původ příjmení Vaňouček.

Odpověď

Příjmení Vaňouček bylo odvozeno od "osobního jména" Václav, který byl
zkráceně oslovován jako Vaň nebo podomácku Vaníček. Je rovněž dvojnásobným
deminutivem : Václav Vaněk = Vaněček, krajově mohlo být  také Vaňouček.
Předcházel mu tvar Váňa, ale můžeme se domnívat, že to mohl být i zdrobnělý
Vaník. Příjmení je slovanského původu, patří do skupiny jmen
hipokoristických neboli domáckých a mezi zdrobněliny z jmen křestních.
Čeština má takových příjmení více než jiné slovanské jazyky. Příjmení
Vaňouček je přímo jmenováno pouze v publikaci Josefa Beneše: O českých
příjmeních ( str. 115).
Literatura:
Beneš, Josef: O českých příjmeních
Moldanová, Dobrava: Naše příjmení
Mates, Vladimír: Jména tajemství zbavená - 2 díly
Svoboda, Jan: Staročeská osobní jména a naše příjmení

Potřebujete-li podrobnější informace, obraťte se na Ústav pro jazyk český AV ČR.

http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna