příjmení Tumpach

Text dotazu

púvod příjmení Tumpach

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Tumpach vzniklo z místního jména Tumbach v Horních Rakousích; též ze středohornoněmeckého (od 12. do 16. století) přídavného jména "tumphaft" = pošetilý, hloupý; srovnej rčení: je z toho tumpachový (být z něčeho tumpachový / magor = ze starého německého tumphaft (=hloupý), být zmatený z něčeho, být z něčeho janek / jelen / na větvi).

Dle statistik četnosti jmen a příjmení v ČR žilo k 15.7.2009 na našem území 217 mužů a 210 žen s příjmením Tumpach/Tumpachová.

Použité zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. Str. 201. ISBN 80-86781-03-8.

* Slovník české frazeologie a idiomatiky: výrazy slovesné. A-P. Praha: Academia, 1994. Str. 413. ISBN 80-200-0503-X.

* Statistiky na portálu Kde Jsme https://www.kdejsme.cz/