příjmení Tříska

Text dotazu

Dobrý den, nevíte, jak vzniklo příjmení Tříska, Třísková? Popřípadě, kde to zjistím? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Tříska pochází z apelativa (tj. slovo obecného významu) tříska; takto se také přezdívalo hubenému člověku - srovnání rčení: tenký jako tříska. Stejný původ má také příjmení Tříška a Třísko.

Pro zajímavost Vám také uvádíme statistiky četnosti výskytu příjmení v České republice dle stránek www.kdejsme.cz. v ČR žije cca 1070 mužů a 1191 žen s příjmením Tříska/-ová; nejvíce v Praze, dále v oblastech Plzně, Českých Budějovic či Brna.

Použitá literatura:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.